'Av.Gökhan Karakaş' haberi için yazılan yorumlar

adem [ 21 Ağustos 2017, 22:46 ]
sayın Gökhan bey eşim bir temizlik şirketinde asgari ücretli çalışıyor ben serbest olarak çalışmaktayım kendim 2011 yılından bu güne kadar aralıksız çiftçi bakuru ödemekteyim gelir belgem yok 3700 şartına nasıl nasıl bir uygunluk olur bir şirketin serbest olarak küçük çaplı taşeron işlerini yapıyorum ayrıca %46 engelli raporum var tokiye baş vurup daire sahibi olmak istiyoruz yardımcı olur bu gariban Adem e bir mail atarsanız çok sevinirim teşekkürler

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : Selamlar, sorunuzun cevabını Toplu Konut İdaresi yetkililerinden alabilirsiniz.
Ercan Yünkül [ 24 Şubat 2017, 00:15 ]
Gökhan bey merhaba. Öncelikle size teşekkür ediyorum. Soruma gelince ben ailece KKTC de 4 yıldır yaşıyoruz. Ayrıca emekliyim de. Tokiden ev almam mümkün mü. Bir de kdv sen ben de muaf olacakmıyım.

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : TOKİ'nin alt gelir grubuna yönelik konut başvuruları için projenin yapıldığı ilde ikamet zorunluluğu bulunmakta. Ancak üst gelir grubuna yönelik konutlarında böyle bir şart olmadığı için sözkonusu o projelere başvurmanızda bir sıkıntı olmaz. Detaylı bilgi için TOKİ'nin ilgili danışma bürolarına başvurunuz
cenker şencan [ 13 Şubat 2017, 19:23 ]
Gökhan bey merhabalar aklımı kurcalayan bir soruyu sormak isterim.Toki Eskişehir'de Alt gelir gurubu için yapılan evlerden kayın validesi adına bir ev çıkmış olan bir şahış evi mahkeme kararıyla kendi üstüne almış böyle bir uyğulama olabilirmi hukuka uyğun mu? Teşekkür ediyorum

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor. TOKİ'nin ilgili sözleşmesini incelemek gerekir öncelikle. Alt gelir grubu konutlarının borç bitene kadar devri yasak diye biliyorum. Mahkeme hangi gerekçeyle bu kararı verdiğini dava dosyasından inceleyiniz. İyi günler.
SÜLEYMAN ÇELİK [ 13 Şubat 2017, 04:27 ]
Merhaba Gökhan bey,
Toki murisi kayınpederim taksitleri tamamlanmadan vefat etti.Kayınvalidem ve tek çocukları olan eşim varisleridir.Taksit ödemelerine eşinden emekli maaşı kaldığı için kayınvalidem devam etmek istiyor.Bu durumda eşimin herhangi bir hak kaybı olurmu.Eşim aynı zamanda annesininde varisi olacağı için babasının varisliğine devam etmemesi vefatı durumunda annesinden doğacak olan verasette uygunsuzluk oluştururmu.
teşekkürler

Av.Gökhan karakaş cevaplıyor : Eşinizin herhangi bir hak kaybı olmaz. iyi günler.
Murat aydoğdu [ 18 Haziran 2016, 13:44 ]
Merhaba bursa dışkaya toki evlerinden 2+1 85 metrekare 2 sene ödemesi yapılmış fakat sahibine uzak geldiği için devir yapmak istiyor bende talip oldum ama banka devirli olacagını soylede noterdende bir söZleşme yaparız dedi.Bu süreçle ilgili nasıl bir yol izlemeliyiz kanunen yapılabılırmı.

Av. Gökhan Karakaş cevaplıyor : TOKİ alt gelir ve yoksul grubu konutlarının bu şekildeki devri hukuka uygun değildir. TOKİ'nin ilgili ile yaptığı sözleşmeye aykırılık içermektedir.
Altan Ünsal [ 25 Nisan 2016, 09:05 ]
Merhabalar Gökhan Bey. Sorum şu şekilde olacak. Benim bir yanıkınım adına adanaki toki konutlarının birinde evi var kendisi ailesi ile birlikte oturmakta yalnız tokiden aldığı evini kiraya vermekte. 1 yıllık kira süresi geçtiği halde kiracı çıkmamakta ve tokinin sözkonusu evlerin kiraya verilemeyeceği yönünde kararı olduğunu bildiği için çıkmayacağını ifade etmekte. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyır: TOKİ altgelir grubu evlerinin kiraya verilmesi yasaktır.Sözleşme fesih sebebidir. Muhtaç durumdakiler için yapılan konutları alıp kiraya vermek aynı zamanda vicdanen de çok yanlış bir davranıştır.
Elif Candan Kurt [ 13 Nisan 2016, 12:02 ]
Toki emeklilere konut kapsamında emeklilerin tokiden hak kazanabilmesi için belli bir süredir aynı ikamette olma zorunluluğu var mı. Kiraci olan ailemi ev sahibi çıkarmak istiyor. Yeni eve taşınırlarsa haklarına zarar gelir mi. Teşekkürler

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor: Projenin bulunduğu ilde ikamet etmek veya nüfusa kayıtlı olmak başvuru için yeterlidir. Aynı ikametten kasıt aynı il içinde oturmak olarak anlaşılmalıdır.
adem [ 19 Mart 2016, 20:25 ]
Meraba gokan bey ben bu dar gelirliler icin olan evlere girmek istiyorum bir bucuk senedir ikametgahim buyukcekmece ben nasil basvurabilirim bana yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden cok tesekkur ederim

Editörün Notu : Sitemizdeki haberleri takip edebilirsiniz. Şu an İstanbul'da TOKİ'nin emeklilere yönelik konut satışı bulunmamaktadır
sedat sağır [ 18 Mart 2016, 22:18 ]
merhaba gökhan bey 2013 yılında toki bursa kemalpaşa devlet hastanesinin dış cebhe kaplamasını yaptım her ay yapılan hakedişimden kesintiler yapıldı tokiden ihaleyi alan ana firma kesin teslim edilmediğini söylüyor ve kalan paramı ödemiyor her aradığımda teslim edemedik diyor hastaneyi hastane 2014 sonundan itibaren calışıyo faal durumda paramı ödemiyor ne yapmalıyım

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : İddianızı ispatlayacak deliller ile alacaklı olduğunuz firmaya karşı dava açabiliriiniz. Detaylar için bir avukat meslektaşımdan hukuki danışma alınız..
emrah [ 24 Şubat 2016, 20:39 ]
Merhaba. Benim annem emekli dul maasi aliyor. Kocaeli gebze konutlarindan ev almayi dusunuyor. Ama suan ordu dabilamet ediyor. Yani ev alip buraya tasinacak ama 3 yil bu ilde oturuyor olmasi gerekiyormus. Bu durumu nasil duzeltebiliriz. Ne yapmamiz verekiyor. 3 yil orda bekleyemez ama.
Tesekkurler.

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : TOKİ'nin sözleşme şartlarına uymanız gerekmektedir ! Sözleşme şartları gayet açıktır bu konuda. 3 Yıl ikamet şartı aranıyorsa o şartın gereğini yapmak gerekmektedir.
kadir [ 23 Şubat 2016, 15:26 ]
merhaba
evlendikten 5-6 ay sonra tokiden bir ev aldım devir olarak 2011 şubatta fakat anlaşamadık ve 2014 aralıkda ayrılmaya karar verdik eşim evi terk etti.
evin tapusu yok bankaya daha 6,5 sene borcu var
mahkemede tapu müdürlüğüne müzekkere yazıldı sanırım cevap olusmuz olmlalıki toki başkanlığınada müzekkere yazılmış toki böyle birşey yapabilirmi karşı tarafın isteğine göre

Av.Gökhan Karakaş: Verdiğiniz bilgiden birşey anlaşılmıyor. Ayrıntılı olarak bir avukatla meslektaşımla görüşüp hukuki danışma hizmeti alınız.
Cevad [ 09 Şubat 2016, 10:45 ]
Gazi yım vede SGK emeklisiyim . Taksitli aldığım toki evi için Emlak vergisi isteniyor. Bimer e yazdım sonuç alamadım .Ne yapmalıyım lütfen.

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : Mevzuatımıza göre gazilerimizin 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olmaları halinde emlak vergisi ödeme yükümlülükleri bulunmamaktadır. Eğer sizin de üzerinize tapuda başka bir konutunuz bulunmuyor ise emlak vergisi ödememeniz gerekmektedir.

Konuyla ilgili bir meslektaşımdan hukuki danışma hizmeti almanızı tavsiye ederim.
Aytaç reis [ 20 Ocak 2016, 21:44 ]
Site yönetimleri aidat zammı tefe tüfe oranın dan fazla olabilir mi. Birde örnek veriyorum bütçe planlamasında 10 personel on görerek eksik personel çalıştırırsan ne yapabiliriz. Selamlar

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : Kat mülkiyeti kanununa ve genel kurulda alınan kararlara aykırı işlemler için mahkemeye başvurabilirsiniz.
ibrahim [ 10 Ocak 2016, 13:00 ]
mrb.Gökhan bey benim evim vardı burayı kentsel dönüşüm için tokiye 2012 yılında devrettim karşılıgında 4 daire alacaktım anlaşmaya göre ve 2013 yılında yapılan kurada 1 daire yapılan konutlarda bana çıktı diğer 3 daire yeni yapılacak konutlarda vereceklerini söylediler bana 2 yıldır kira yardımı yapıyolar fakat henüz yeni ypacakları konutları yeri bile belli degil ben ticaretle uğraşıyorum bu dairelerimi ne ipotek yapıp kredi kullana biliyorum nede sata biliyorum ayrıca bunlari günlük kirayada verip degerlendire bilirim ama hiç birisini yapamıyorum sözleşmemde tarih teslim tarihi yok ben ne tür bir dava açabilirim yada ne yapmalıyım

Av. Gökhan Karakaş cevaplıyor :Selamlar,
Maddi değeri önemli işlemlerinizde keşke karşı tarafla sözleşme yapmadan önce bir avukata danışsanız. Böylelikle uğramanız olası büyük maddi zararları baştan önlerdiniz.

Sizin için büyük maddi sıkıntı yaşatan olaya ilişkin çözümü internet üzerinden muğlak sorular sorarak değill bir meslektaşımdan randevu alarak hukuki danışma hizmeti alarak bulabilirsiniz.

Meslektaşım imzaladığınız sözleşmeyi inceleyerek size gerekli bilgiyi verecektir.
ESİN DİLER [ 09 Aralık 2015, 00:04 ]
Tuzla postahane mah. 3 yildir kiraci olarak ikamet etmekteyim. Her sene zam oranini tefe-tufe uzerinden yapip kiramida her ayin 5 i gelmeden bankadan yatiriyorum. Fakat bu sene ev sahibimin kizi zam yapmadigimi one surerek su anda 670 olan kirami 800 e cikartmak istiyor. Kendisi avukatoldugu icin bana birde bu fiyati kabul etmezsem beni mahkemeye verecegini ve butun masraflarida bana odetecegini bildiren bir haber gonderdi. Direkt bana ifade etmedi. Ve bundan sonra da annesinin uzerine olan bu dairenin butun islemlerini kendisinin yapacagini belirtmis. Sorum şu ki. Bu daire uzerinde soz sahibi olabilir mi. Ve bu kadar bir artis yapabilirmi. Ev sahibim şuanda kendi evinde oturuyor. Kiraci degil.

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : Kira zam oranı yıllık üfe oranı esas alınarak yapılır. Aksi sözleşmede kararlaştırılmadıkça üst limit enflasyon oranıdır. Ev sahibiniz keyfine göre kiraya zam yapamaz.

Ancak kira bedeliniz rayicin çok altındaysa örneğin aynı sokakta aynı büyüklükte dairelerin rayiç kiraları 1500 TL iken sizinki 600-700 gibi bir rakam ise rayice uyarlanabilmesi için bir dava açabilir.Ancak kiranız bulunduğunuz muhitteki kira fiyatları ile aşağı yukarı dengedeyse bu tip bir davadan ev sahibinizin sonuç alması zor görünmektedir.

Sizin muhatabınız ev sahibinizdir ancak kendisi bir 3. kişiye bu konuda vekalet verirse oturuduğunuz daire ile ilgili işlemlerde vekaletnamenin size sunulması ile o kişiyi muhatap alabilirsiniz.

Kira bedelleri mutlaka ev sahibinin banka hesabına yatırılmalıdır. Aksi durum vergi mevzuatı açısından ev sahibi yönünden ihlal anlamı taşır.

Verdiğim bilgiler bilgilendirici mahiyette olup daha detaylı bilgi için lütfen bir meslektaşımdan danışma hizmeti alınız.
filiz oral [ 22 Ekim 2015, 10:44 ]
merhaba gökhan bey ben keşan toki de ev alanlardan biriyim. sorum biz burada kışın hiç oturmuyoruz. site aidatı olarak bizden yakıt parasınıda talep ediyorlar. sitede kömür yakılıyor.
yeni çıkan bir yasaya göre kışın oturulmayan yazlık tarzı yerlerde yakıt parası vermek zorunda değilmişiz. bununla ilğili bilgi verirseniz sevinirim.

Av.Gökhan Karakaş : Kat Mülkiyet Kanununa göre ortak yakıt,site aydınlatma ve kapıcı masrafı gibi ortak giderleri tüm kat malikleri ödemek zorundadır. Dairenizde otursanız da veya boş da bıraksanız sizin de söz konusu yakıt masrafını ödeme yükümlülüğünüz vardır.
veyis erdal [ 16 Ekim 2015, 13:13 ]
2013 yılından beri emekliyim tokinin emekliyim ev prejesinden yararlanmak istiyorum fakat bir sorunun var ...vergi borcum var...(bir arkadaşım a yardimci olmak icin kisa sureligine vergi levhasini uzerime almistim daha sonra bu arkadasim odeyecegi soyledigi halde odemedi benimde bir emekli maasimdan baska bir gelirim yok kimim kimsemde yok )bu durum ev almama engel olurmu....cevaplardan çok memnun olurum.

Editörün notu : Bu soruyu avukat bey'e değil TOKİ yetklilerine sormanız gerekmekte.
Halil karakuş [ 02 Ağustos 2015, 14:34 ]
gökhan bey ben İstanbul anadolu yakasında oturuyorum,%96 engelli oğlum var sancaktepe sultanbeyli ve bu civarlardan TOKİ den ev almak istiyorum bu bölgelerde proje varmı teşekkür ederim

Editörün Notu : Sorunuzun muhatabı Gökhan bey değil maalesef. Sitemizi takip ederek veya TOKİ ile iletişime geçerek gerekli bilgiyi alabilirsiniz.
Jale Yılmaz [ 03 Haziran 2015, 15:18 ]
Merhaba Gökhan Bey,

Tokinin bu son çekilişte kendisine çıkan evden vazgeçen bir şahıs var. Bu kişiden verdiği 5.000 TL peşinatı verip evi biz almak istiyoruz.

Toki 2 yıl boyunca evi bir başka kişiye devredemeyeceğini söyledi. Noterden yapacağımız bir sözleşme ile kendimizi garanti altına alıp

Evi almamız da bir sakınca olur mu. Sonuçta 2 yıl boyunca o kişi adına taksitleri ve ilk etapta yatırılacak peşinatı biz ödeyeceğiz.

Bu konuda yaşanmış bir tecrübeniz var mı ?

2 yıl ödeyip sonra ortada kalmak istemiyoruz. Bu konuda bize yol gösterirseniz çok sevinirim.

Teşekkür ederim.

Av.Gökhan Karakaş Cevaplıyor : TOKİ Altgelir grubu ve yoksul gruplarında borç bitmeden konutlar devredilemez aksine bir işlem yapmanız hukuka uygun düşmez geçersizdir.
Engin Keleş [ 19 Nisan 2015, 12:55 ]
Sayın Gökhan Karakaş, 1997 yılında bir kısım peşinat ve her ay belli bir aidat karşılığında kooperatif almış oldukları arsa üzerine yapılacak binadan herkese birer daire(34kişi) verileceğini taahhüt etmesine rağmen bugün 18 yıl sonra böyle bir arsanın dahi olmadığını öğreniyoruz ve noterden verilecek devir beyanı isteniyor..güya toki ordaki diğer arsaları birleştirip bizede yapacağı binalardan daire verecekmiş...miş..tabiiki..şimdi benim size sorum şu olacak; benim bu konuda ki hukuki yaptırımım ne olabilir....? hakkımı aramada hangi yolu izlemeliyim? yardımcı olursanız sevinirim...Saygılarımla...

Av.Gökhan KARAKAŞ Cevaplıyor : Engin bey, Konut Yapı Kooperatifi Anasözleşmesini incelemek gerekir. İletişim için gkarakas@istanbulbarosu.org.tr adresinden randevu detayı için irtibat kurabilirsiniz...
sadık çakmak [ 02 Nisan 2015, 16:44 ]
Merhaba gökhan bey iyi çalışmalar. Ben kristalşehir'den ocak 2011 yılında 123.000 tl'ye daire aldım. Ödemesini ihlas mudisi olduğum için ihlas finans'dan alıp inşaata devrettiler. Bende ihlas inşaat kristalşehirle ocak 2011'de 96 mt 2+1 a tipi daireyi 2014 ocakta teslim alacagıma dair sözleşme imzaladım. Ocak 2014'te teslim etmediler ve daireyi sözleşme gereği 6. ay gec teslim edeceklerini söylediler. Bende tamam dedim 6 ay geçti. Kristalşehir'e gittim yine teslim edemiyoruz dediler. bende agustos 2014'de noter aracılığı ile kristalşehir ve ihlas inşaata dairemi ve tapumu teslim etmesini veya bana sözleşme gereği zararımı karşılamasını kira ödemesini talep ettim. ihlas inşaat bana hukuk bürosu aracılığı ile bu talebimi yerine getiremeyeceğini, 372 gün iski ana şebekeyi geç teslim etti bizde bu yüzden geç teslim edeceğiz diyorlar. Ben 28.03.2015 tarihinde ne zaman teslim edeceksiniz diye satış ofisine sordum agustos 2015 dediler. Bende esenyurt belediyesi'nin burada 300 dairesi var, arsa sahiplerinini daireleri var. Ayrıca nakit, senet ve banka kredisi ile sattıgınız dailerinizin tapularını veriyorsunuz. 2 el satış ofisinde alım satım tapu işlemleri dönüyor benim dairemi neden vermiyorsunuz. Ben dairemi ipotek göstermek istiyorum geç teslim edin ama tapumu verin dedim satış müdürü savaş bey'e kendiside bana siz ihlas finans mudisisiniz holding'ten bunların tapularını verin diye bir şey söylenmedi dedi. Bende ekledim savaş bey benim 1 lira borcum yok ve sadece tapuyu almak ve ipotek göstermek istiyorum agustos 2015'te teslim etseniz'de olur dedim. ben ilgileneceğim dedi. Arayan soran telefonuma çıkan kimse yok ne yapmamız gerekir. Hangi kanuni yolu izlemeliyiz hangi mahkemeye başvurmalıyız bana yardımcı olursanız sevinirim.

Av.Gökhan Karakaş Cevaplıyor : Sadık bey,öncelikle konut alım satım sözleşmesini nereden yaptınız ? Noterde mi yoksa kendi aranızda yaptığınız bir sözleşme ile mi imza altına aldınız ? Sözleşmeniz kanununi zorunlukları karşılıyor mu ? Sözleşme içeriğiniz nedir ? Teslimat tarihi açıkca hangi tarih olarak verilmiştir ? Sözleşmeniz cezai şart hükümleri taşımakta mıdır ? Bu konularda bilgi sahibi olmadan aydınlatıcı bir hukuki mütala verilemez. Ayrıntılı bilgi için    gkarakas@istanbulbarosu.org.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.
murat [ 18 Mart 2015, 22:46 ]
Merhaba, hersey den once maıl yoluyla soruları cevaplamanızdan dolayı cok tsk edıyorum.. Ben bır ev alma nıyetıyle 12.03.2015 tarıhı ıtıbarıyle bır emlakcıya basvurdum. gosterıgı evlerden bırını begendım. Sonrasında mal sahıbını cagıran emlakcı orada bır Alım satım sozlesmesı adı altın da bır sozlesme yaptı. Ben de aılemi almayı dusundugum ev gostermeye goturdum. aılem evı hoc begenmedıler ve bu evı alırsan hıc yardım etmeyız dedıler. Bende bu durumu emlakcıya soyledıgımde mal sahıbının yaptıgımız sozlesmeden dolayı mahkemeye gıdebılecegını eger kapora ( 1500 tl) dısında 1500tl daha verırsen bu sozlesmeyı bana verbılecegını soyledı.. Onemlı bır noktada su; sozlesmeyı yaptıgım kısı ıle tapu nun uzerıne oldugu kısı ayrı yanı babasıyla sozlesme yaptım ama tapu oglu nun uzerıne.. Ozetle bu sozlesme uzerınden bana baskı uygulayıp para almaya calısıyorlar.. Bu rahatsız edıcı duruma daır nasıl bır yol ızleyebılırım. Kapora mı da alabılırmıyım. Gerekırse sızın onderlıgınız de dava da acabılırız.. sozlesmeyı de maıl yoluyla atayım ıznınızle... Gorusmek uzere sımdı den tsk edıyorum ılgınız den.. 0 555 492 55 56

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : Murat bey selamlar, Öncelikle içeriği ne olursa olsun bir sözleşme imzalamadan önce bir avukata danışmanız bu tip mağduriyetlerin yaşamanızı engeleyecektir. Bu tavsiyemi tüm okuyucularımızın dikkate almasını öneririm.

Sizin sorununuza gelirsek, emlakçı ile aranızda imzalanan sözleşme hiç bir şekilde yasal anlamda bir gayrimenkul alım satım sözleşmesi niteliğinde değildir. Gayrımenkul satış sözleşmesi tapu da satış vaadi sözleşmesi ise noterde düzenlenir.

Kapora olarak verdiğiniz 1500 TL'yi geri alıp alamayacağınız hususu için ise imzaladığınız sözleşme metnini bir avukat meslektaşıma danışmanlık ücreti ödeyerek inceletmeniz halinde netleştirebilrisiniz.

Emlakçının emlak odasına kayıtlı olup olmadığı ve vergi kaydınının olup olmadığını inceleyerek de söz konusu kaporanın size geri iadesini sağlayabilrisiniz.

Sözümü ilk cümlemde belirttiğim konuyu tekrarlayarak bitirmek istiyorum. İçeriği ne olrusa olsun bir sözleşme imzalamadan önce mutlaka bir meslektaşıma danışınız !

İyi günler...

bir çıkış [ 03 Mart 2015, 14:17 ]
Gokhan Bey Merhaba,
Öncelikle eşim ile çok sıkıntılı bir donemde olmamızdan dolayı bu süreci cocugumuz için en hızlı ve onu etkılemeyecek sekılde sonlandırmak çabasındayım.Ancak su an esimin üzerine tapuda herhangıbır kayıt bulunmamasına karsın oturmakta oldugumuz ev Tokı ye ait olup halen odemeleri devam etmektedir.Bunun dısında da baskaca bır malvarlıgımız yoktur.Ben evden ayrılıp kıraya cıkacak kısı olarak çocugumla magdur olmamak adına tapuda gorunmeyen ancak halen oturmakta oldugumuz tokı evi için mahkemeden nereye ve ne sekılde neyın uzerıne tedbir konulmasını talep etmelıyım? bu konuyu cozemez isem cocugumla birlikte kıraya cıkmak durumunda kalacagım ve hıc bır pay ve para alamaksızın hayatımızı ıdame ettırme cabasına gırecegız.tesekkurler

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : Söz konusu konutun borcu bitene kadar tapusunun düzenlenmemiş olması malvarlığı olma özelliğini değiştirmemektedir.Mal ayrılığı sözleşmesi yapmadıysanız söz konusu konutta her ne kadar TOKİ nezdinde hak sahibi olarak eşiniz gözüksede %50'si sizindir. Bir boşanma avukatı ile görüşürseniz detaylar konusunda yardımcı olacaktır.
Mehmet [ 17 Ocak 2015, 18:33 ]
Merhaba gökhan bey,
Biz bursa da tokide oturuyoruz ev sahibimiz ile eylül ayında 1 yıllık sözleşme yaptık. ancak ev sahibimiz tokiye borcunu ödeyemediğinden evvi tokiye iade edeceğini bunun için de bizim evi boşaltmamız gerektiğini söyledi. bizimde şuan boşaltma gibi bir durumumuz yok. eğer boşaltmazsak bununla ilgili bizim açımızdan hukuksal süreç ne olur acaba size danışmak istedim.
..
Av.Gökhan Karakaş : Sözleşmeden kaynaklanan haklarınızı kullanabilrisiniz.Erken tahliye halinde uğradığınız zararı tazmin ettirme hakkınız mevcut bir avukat meslektaşımdan hukuki yardım alınız...
Serkan [ 09 Kasım 2014, 00:49 ]
Merhaba Gökhan bey

2013 Ekimde toki den ev aldım, 13 ay ödedim ödemeler de sıkıntı yaşadığım için geri iade etmek istiyorum. 10000 tl peşinat masraflarla 13000 tl ödedim, 13 ayda da 7000 tl ödedim, ne kadar geri iade alabilirim bu konuda bilginiz varmı ayrıca ev 13 aydır boş kira bedeli kesilir mi?
teşekkürler
iyi çalışmalar

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : Serkan bey TOKİ ile aranızda yaptığınız sözleşme gereğince iade işlemleri için kurum yetkilileri ile görüşüp bilgi alabilirsiniz.
Ahmet [ 27 Ekim 2014, 23:10 ]
Selam Gökhan Bey
Site yönetimi bazı kat malikleri tarafından mahkemeye verilmiş, istedikleri paraların yasal   olmadığı ve hukuka uygun yönetim kurulmadığı gerekçesiyle.
Dairesine taşınacaklardan, yönetime borcun olmadığına dair
belge alınmasını istiyor yönetim, eğer borcun varsa siteye taşınmada araçların girişine ve çıkışına izin vermeyecekmiş, böyle bir hukuki hakkı varmı yönetimin?
ödenen aidatların hesabını vermesi gerekmiyor mu? bu yönetime aidat ödememe gibi bir durum söz konusu olabilirmi?
Av.Gökhan Karakaş Cevaplıyor : Site aidatı Kat Malikleri Genel Kurul Toplantısında belirlenir.Yönetim kurulu kendi iradesi ile aidat belirleyemez.Site yönetimi aidat ödemeyenlere karşı kendi iradesi ile yasa dışı önlemler alamaz.Yetki genel kurulundur.
Hulya [ 20 Ekim 2014, 19:02 ]
Selam Karakas Bey

Sorum su biz evliyken gayri menkullar aldik.Tarla yatirim yapildi. Esim bunlarin hepsini benden kacirdi sadece bir evi dondurabildim arti beni sifira gedirdi ben ne yapapilirim bununla turkiyede turk olamadik hollandadaysa holandali olamadik yani bir yerlere sikisip kaldik ben hayatta kalma cabasi veriyorum esimse kacirdigi herseyin usdune yilan gibi oturmus elimde nekadar hasda varsa pesinde bir insan oglu calmaya basladimi ardi gelmiyor once paralari sonra tabulari simdide hastalari kandirip bana gelin size yarisini vereyim diyormus yani hersey kanitli .simdi ben boyle bir insana ne yapabilirim siz sasirmayin duzen bumu dunyada anlamadim yardiminizi bekliyorum ,...

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : Öncelikle geçmiş olsun diyorum.Yazınızdan anladığım kadarı ile çeşitli soyal ve hukuksal sorunlar yaşamışsınız ancak detaylı bilgi vermemişsiniz.Ayrıntılı bilgi edinmeden üstün körü bilgiler ile sorununuza çözüm bulunamaz maalesef .Bu sebeple bir avukat meslektaşımdan hukuki danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederim.
nihat [ 22 Eylül 2014, 03:17 ]
sayın gökhan bey tokiden yıllar önce şartları tutuyor diye annemin adına altgelir grubundan konut aldık annem benimle yaşiyor taksitleri halen devam eden evin anneme birşey olursa bize kalması için ne yapmam lazım kardeşlerim almasın diye borcunu kapatıp üzerime alırsam dava açabilirlermi yada bana vasiyet verirse olurmu saygılarımla.

Av.Gökhan Karakaş : Alt gelir grubu konutlarında borç bitmeden satış yapılması yasal değildir.Zaten tapunuz tahsis edilmediği için borç bitmeden tapudan konut satışı yapamazsınız.Detaylar için bir meslektaşımın bürosunda danışma hizmeti alınız.
yavuz [ 11 Ağustos 2014, 20:01 ]
Sayın Gökhan bey toki den ev aldık eşimin üzerine iki yıldız ödüyoruz yakın bir zamanda aramız bozuldu. seni evden atacağım nasıl olsa ev benim üzerime dedi tapuya gittim aile konutu şerhi konulsun diye ancak tapu daha ödemesi var devam ediyor dedi ve şerh koyamayacağını söyledi ödemesi devam eden tokiye nerden nasıl şerh koydurabilirim lütfen acil.

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor :Aile konutu şerhi sadece tapu dairelerinde işleme koyulabilir.Şerh için konutun ''Aile konutu'' niteliğine sahip olması gerekmektedir.
çağrı demirer [ 08 Mart 2013, 13:54 ]
Merhaba Gökhan Bey,
biz bir daire satın aldık. Daireyi satın alırken emlakçı iskanın geçici olarak alındığı eve kat mülkiyeti tapusu verildiği gerçek iskanın ve tapunun alımını kooperatifin yapacağını ve çok cüzi bir masrafın 150-200 tl gibi bir rakamın çıkacağını söylemişlerdi. Şimdi bizden kooperatif 4.100 tl gibi bir meblağ istiyorlar bu parayı biz ödemek zorundamıyız ödemezsek ne gibi yaptırımları olur. Bilgi verirseniz çok sevinirim
Saygılarımla

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : Her zaman biz hukukçular söylüyoruz,Gayrımenkul alırken mutlaka bir avukata danışınız,hukuki yardım alınız diye.Avrupada Gayrımenkul alımalrı mutlaka avukat kontrolündne geçer ancak bizim ülkemizde maalesef vatandaşımız tabiri caiz ise işin ucuzuna kaçar ve sonra çok büyük zararlara uğrar.

Maalesef cüzi bir masraf ödememek için vatandaşlarımızın çoğu sizin yaptığınızı yapıyor ve sonra çok büyük zararlara uğruyor.

Emklakçı ne olursa olsun evi satmak ve komisyonunu almak ister bu sebeple o an size hoş gelecek sözler söylemesi muhtemeldir.

Acilen bir avukata meslektaşıma danışmanızı evraklarınızı inceletmenizi öneririm.Emlakçı kişiye de durumu iletiniz daha önce size verdiği sözü hatırlatınız ancak elinzide bir yazılı sözleşme olmadığı için büyük ihtimalle,''Ben öle söylemedim'' diyecektir.
Esra [ 11 Şubat 2013, 18:35 ]
Merhaba gökhan bey.Ben nişanlım için bankadan yüklü miktarda kredi çekicem.bunun karşılığında nişanlım kendine ait olan evini bana devredicek bu iş uzun ve masraflı olacağı için bana notere kendi el yazımla evim şu tarihe kadar şu kişiye aittir.bu sürede satış dahi yapabilir yetkisi veririm tastikletirim dedi.sizce böyle bir yazının hükmü varmıdır ? Yada sizin önerebilceğiniz başka birşey.?
Teşekkürler...
Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : Böyle bir yazının hiç bir geçerliliği yoktur.Mağdur olmamak için mutlaka kendi başınıza bir avukat meslektaşıma danışınız.
Naci [ 01 Şubat 2013, 09:50 ]
Sayın Gökhan bey 2007 yılında trabzonda bir mütehitten kendi aramızda yaptığımız sözleşme ile bir daire satın aldım geçte olsa daireyi teslim aldım 1,5 yıl önce taksitlerimde yeni bitti sözleşmede borç bitince tapu alacağım yazılı bende tapuyu istedim ancak mütehitin borçlarından doayı malvarlığı üzerinde haciz var tapu veremiyor ayrıca ben eve taşındıktan sonra benden habersiz evi bankaya ipotek ettirmiş kredi çekmiş ödememiş banka satış işlemi başlatmış bunu öğrendim uykum kaçtı ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim Teşekkürler (Elimde sadece sözleşme ve banka dekontları var)

Av.Gökhan Karakaş : Kendi aranızda yaptığınız sözleşmenin gayrimenkulun sizin adınıza kayıt edilmesi yönünde bir geçerliliği yoktur.
deniz [ 27 Ocak 2013, 00:09 ]
sayın Gökhan bey, yozgat 2.etap tokiden peşinatlar düştüğü için ev aldık ama almaz olaydık aldığımız konutlar memur zammına göre artıyor 500 küsur ödediğimiz ev şu anda 700 küsur oldu çok zorlanıyoruz.satılığa çıkardık kimse bakmıyor bile burda çok satılık var. sorum şu evi geri iade edebilir miyiz zararımız ne olur lütfen cevaplayın.

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor: Sözleşmenizde yıllık artış miktarı yazılı mıdır? TOKİ yetkilileri ile görüşmenizi tavsiye ederim.
Mustafa yavuz [ 26 Ocak 2013, 18:45 ]
Swlamlar Gökhan bey,yurt dışında yaşamaktayım.Türkiyeden 2007 Yılında devam etmekte olan bir projeden ev aldım ve parasınıda ödedim.2009 yılı teslim olması gerekirken inşaat durdu yarım kaldı ve evimi bir türlü teslim alamıyorum.Paramın iadesini talep ettim ama sürekli oyalama ile geçiştiriyorlar. nasıl bir dava açmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.selamlar.

Av.Gökhan karakaş Cevaplıyor : Hangi projeden ev aldınız ? Sözleşmenizin içeriği nedir? noter onaylı mıdır ? sözleşmenizde cezai şart var mıdır? bu soruların cevaplarını bilmeden ve sözleşmenizi incelemeden net bilgi vermek yanlış olur.
mustafa bilgiç [ 13 Aralık 2012, 16:18 ]
sayın gökhan bey kütahya nın emet ilçesinde yapılan 3. etap toki konutlarından almak istiyoruz fakat başvurular için geç kalmışım.kayıt yaptıran ve ödeyemeyeceğini söyleyen akrabamızdan devir almamız mümkmün mü?şu an sadece peşinat ödenmiş sözleşme henüz yapılmamıştır.
Editörün Notu: Söz konusu sorunuzun Av.Gökhan beyle alakası yoktur TOKİ ile hak sahibi arasındaki sözleşmede sorunuzun cevabı yazar.Okursanız anlarsınız.
Ali [ 11 Aralık 2012, 22:59 ]
Gökhan Bey, Şuan satışa çıkmamış toki konutlarında hissesi olan birinden hissesini satın almak istiyorum.Bu durumda yapmam gereken nedir? Senet mi almalıyım? Noter onaylı sözleşme mi yapmalıyım ? yanıtlarsanız sevınırım

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor: Alt gelir ve yoksul gruplarına yönelik bu şekilde bir alım yasal değil.TOKİ ile yapılan sözleşmeyi okumanızı önderirim.Bu şekilde bir anlaşma sonucu hak kaybına uğrayabilirsiniz.
Mehmet Arslan [ 03 Aralık 2012, 11:21 ]
Avukat Gökhan Karakaş bey,

Yıllar sonra size ulaşmak ne kadar sevindirici anlatamam...5 Yıl önce haksız bir suçlamayla tutuklanmıştım ve İyiki aillem sizinle görüşmüş iyiki siz avukatlığımı üstlenmişsiniz beni tahliye ettirdiniz...haksız suçlamadan beraat ettim..Artık evliyim geleceğe ümitle bakıyorum iyi bir işim var....Eğer siz olmsaydınız belki de mahkum olacaktım gençliğim cezaevinde çürüyecekti....Sizin telefon numaranızı kaybetmiştim...internetten aratğımda buldum bu sayfayı ve size yıllar sonra tekrardan teşekkür etmek istedim..Çok sağolun hocam...
ferhat güzeller [ 21 Kasım 2012, 14:16 ]
4kat işyerini 2ortak kiraya verdik ortağımın girişteki dükanını kiracısı cıktığında 4katı tutan dükkanıda kiralıyarak girişi dükana katıp iznim olmadan kullanabilirmi alt zemine giremiyorum ne yapmam lazım
teşekkürler
Av.Gökhan karakaş cevaplıyor : Mesajınızdan konunun detayları anlaşılamıyor.Bir meslektaşımdan yüzyüze hukuki hizmet almanız gerekmekte.
levent [ 17 Kasım 2012, 15:51 ]
iyi günler
ünlü bir inşaat firmasından maket üzerinden ev satın aldım ve değerinin 2/3 üzerinde bir parayı peşin ödedim ve 100.000 tl banka kredisi kullandım. satış aşamasında söylememelerine rağmen şimdi noterden satış vaadi sözleşmesi yapmak istiyorlar. bunun maliyetinin ise 4.700tl olduğunu söylediler. konu ile ilgili olarak
1. satış vaadi sözleşmesini yasal olarak yapmak zorundamıyım? yapmasam olurmu?
2. karşılıklı bir vaad ise noter parasının hepsini neden ben ödüyorum? yarı yarıya ödenebilirmi?

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor: Sayın okuyucu,bu denli maddi değeri yüksek alış-verişlerinizde öncelikle bir meslektaşımın danışmanlığından yararlanmanız gerekiyordu.

Büyük konut firmaları bir çok uzman avukatla beraber çalışırken sizin tüketici olarak yasal haklarınızı koruyabilmeniz için bir avukat eşliğinde şirket sözleşmesini incelemeniz ve onun danışmanlığı çerçevesinde hareket etmeniz halinde bize belirttiğiniz miktarda bir ödeme yapmak durumunda kalmayacaktınız.

Ancak halen geç değil internet vasıtası yoluyla danışmaktan ziyade sözleşmenizi ve diğer husuları bir meslektaşımdan hukuki danışmanlık hizmeti alarak inceletmenizi tavsiye ederim.
vedat güneş [ 27 Ekim 2012, 14:50 ]
selmun aleyküm gökhan bey ben bayburtta yaşıyorum .izmirde bi arsamız vardı bu normalde 240 m2 inşaat alanıyken bunu 160 düşürdüler. imar planın böle bişe yok.yol park hepsi vrilmiş.toplamı340 m2 çekilen metrelerin parasal maliyetini alabilirmiyim .bide böle olma şansı varmı? yardımcı olursanız sevinirim

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : Konyla ilgili belgeleriniz,işlemlerve tapu bir meslektaşımca incelenmesi gerekmektedir.
yılmaz [ 02 Ekim 2012, 01:16 ]
gökhan bey ben müthitten anahtar teslim bir ev aldım fakat ev kooperatifi devam etmekte olan bir ev müteahit aidatları kendi üstlendiği için üyeliği üzerime aldım ve bu güne kadarda ödüyordu fakat kooperatif yüklü ek ödeme çıkarınca ödemedi ve ben    üye olduğumdan ödemek zorunda kaldım aramızda satış sözleşmesi yaptık bana ait olan ona ait olanı belirttik bana ait olan elektrik su gibi abonmanlıklar protkole aidatla ilgili bir madde yazmadık sadece protokolün altına anahtar teslim diye not düştük ne yapabilirim sayglarımla

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor :
Karşı tarafla yaptığınız protokolü bir meslektaşımıa inceletmenizi tavsiye ederim.Yasal yollara başvurmadan karşı tarafa durumla ilgili bir noter ihtarnamesi göndermekte de fayda var.
suat onur [ 04 Ağustos 2012, 22:24 ]
gökhan bey binamız bodrum katı planında otopark iken 1999 depreminden sonra belediyenin önerisi ile etrafı kapatılarak kapalı bir alan oluştu yani bir eklenti bütün kat maliklerinin bu ortak yerden istifade etmesi için (depo , ardiye , vs ) oy birliği mi yoksa oy çokluğu ile mi karar vermesi gerekir.yönetim burayı oy çokluğu ile aldığı karar ile boş olarak kilit altında tutmaktadır. doğrumu dur. selamlar.

Av.Gökhan Karakaş : Suat bey,Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 42. maddesi,''Madde 42 – Kat malikleri,anagayrimenkulün ortak yerlerinde kendi başlarında bir değişiklik yapamazlar; ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın
çoğaltılmasına yarıyacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine
yapılır'' demektedir. dolayısı ile oy çokluğu yeterlidir.Ancak keyfi olarak boş tutulamaz.
Resul Celik [ 26 Haziran 2012, 18:23 ]
Merhaba Gökhan bey. Ben yurtdisinda(Isvec) yasiyorum, memleketim Konya`da TOKI`dan ev sahibi olabilirmiyim?

Saygilarimla!
Resul Celik

Resul.celik@hotmail.com
olcay [ 10 Mayıs 2012, 11:22 ]
gökhan bey yorumunuz için teşekkür ederim şöyle birşey ögrendim dün itibari ile noter huzurunda satış vaadli sözleşme yapsak ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim veya yapmalımıyım bu evi almam gerekiyor o yüzden ısrarcıyım, senetmi yapamlıyım veya başka ne önerirsiniz.

Av.Gökhan Karakaş Cevaplıyor: TOKİ'nin şartlarına uygun hareket edin.Benim son tavsiyem budur.Noter'den konut satışı yapılamaz.
Olcay [ 09 Mayıs 2012, 17:59 ]
merhabalar gökhan bey tokiden başka birine ait bir ev almak istiyorum fakat devir işlemi için tokiye gittiğimizde teslimattan 1 yıl sonra devir işlemi gerçekleşebilir denildi. noter üzerinden bu evi alabilirmiyim ne gibi bir yol önerirsiniz tarafıma ilgi ve alakanız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Gökhan Karakaş cevaplıyor: Selamlar,TOKİ'den aldığınız bilgiler doğrultusunda haerek etmenizi tavsiye ederim 1 Senelik süreyi bekleyin aksi halde hak kaybınız söz konusu olailir.
adem koşar [ 11 Nisan 2012, 11:45 ]
slm gökhan bey ben geçen yıl kuralara katıldım.ama yedeklerden cıktı ama 300 lerde.bana şans gelmez dedıler.bende elimde peşinat verecek kadar olan parama araba aldım.harcanmasın diye.arabamın olması kuralara katılmama engelmi.evim yok kiracıyım.cevaplarsanız çok memnun olurum
Editörün Notu : Sorunuzun cevabı şartname kurallarında saklı. Satış şartnamesinde bu durum belirtilmiştir.
Şu telefon numarasından bilgi alabilirsiniz.TOKİ İletişim: (312) 565 20 65
mehmet emin [ 09 Nisan 2012, 09:15 ]
merhaba avukat bey biz 3 yıl önce 1 daire satın aldık dairemizin teslim süresi doldu ancak müteahit iflas ettiğini açıkladı ama dairenizi tesli,m edicem dedi elimizde banka dekontundan ve sözleşmeden başka bir belgemiz yok teslim etmediği durumunda yasal olarak yapabileceğimiz bir şey var mı? teşekkür ederim

Av.Gökhan Karakaş : Müteahit ile aranızdaki sözşeşmeyi noterde mi yaptınız yoksa kendi aranızda ?
BEYHAN KÖRCÜK [ 09 Ocak 2012, 17:46 ]
ŞANLIURFA /HALFETİ 2.ETAP TARIM KÖY PROJESİ TK 12 PROJE KODLU TOKİ KONUTLARINDAN 6 AY ÖNCE BİR DAİRE SATIN ALDIM. ANCAK HAK   DEVRİ OLMADIĞI İÇİN HERHANĞİ BİR DEVİR İŞLEMİ YAPAMADIK. ACABA TOKİ BU KONUTLAR İÇİN DEVİR İŞLEMİNE NEZAMAN İZİN VERECEK.
CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.
oktay [ 31 Aralık 2011, 00:58 ]
ilginiz için şimdiden teşekkürler . 2 sorum olacak
1. bize miras kalan ama arsaya hissedarlar cok aynı sülaleden . hissedarlar 7 kardeşken şimdi 7 kardeş vefat etmiş olmuş 35 varis.bu 35 varisin 30 u yerlerin ayrılması için hem fikir. ama o yedi kardeşten bir kişinin 5 cocugu arsaları ayırmaya pek yanasmıyor 3 yıldır . yanaşmayan 5 kardeşten 2 si ingilterede . şimdi hangi mahkemeye yada hangi avukata verelim bu işi 30 kişi müracat etcek birlik olup bir yol gösterirseniz.emsal dava varmıdır .
2. soru dedem yunanistandan gelmiş 1920 lerde gelirken 6 adet degirmen tapusu . biz yunanıstanın ahngi köyü biliyoz dedemlerin ordan geldlgl nüfüs müdürlüklerinden aldıgımız kayıt örneginde yazmakta nasıl bu olayın üstüne gidebiliriz yunanıstanda hem çiflik sahibi ve zengin kişilermiş .ama o 6adet degirmen tapusunu türkiyede kaybetmiş.

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor: Selamlar, Öncelikle ilk sorunuzdan başlayalım.Bu konuyla ilgili olarak ortaklığın giderilmesi davası açarak gayrimenkulun mahkeme vasıtası ile satılıp herkesin payları ölçüsünde hakka ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Mutlaka bir avukatla kendinizi temsil ettirin.

İkinçi sorunuzla ilgili olarak ise Yunanistan da avukatlık yapan bir Türk kökenli ( Türkçe anlaşabilmek amacıyla) avukat bulup işinizi takip ettirmenizi tavsiye ederim.
edip [ 18 Aralık 2011, 18:49 ]
Mrb kolay gelsin benım sorum istanbul bahçelievler yenibosnada oturmaktayım.yan yana birleşik 2 bina var 1 binada 24 daire var diğer binada 18 daire var bu bınanın daire numarası 25 den başlıyor. dairelerin numaraları hep karışık örnek olarak bizim dairenin numarası 20 olarak gorunuyo tapuda 32 olarak gorunuyor bu işlemleri düzeltmek için ne yapmalıyız.

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor: Tapu müdürlüğüne gidip tapu belgesinde görünen bilgileri incelemenizi tavsiye ederim öncelikle.
ilhami demiroglu [ 08 Aralık 2011, 22:32 ]
merhabalar sayin gokhan bey.

2010 yilinda ev sahibimle kontratimi 5+5 yil olmak uzre yeniledim ve kendisine bu kontratin tarihinin 10 yil olmasindan dolayi eve yapacagim tadilat ve masraflardan bahsettim ve kontrat bitiminde herhengi bir maddi talep de bulunmiyacagima dair tahutte bulundum.aksi bir duruma karsi yaptigim (ozellikle demirbas olarak, terasin komple kapatilip oda haline getirilmesi,mustakil ev oldugu icin evin cevresine sundurma yapilmasi,tesisat malzemelerinin yenilenmesi vs vs)masraflarin gider pusula ve faturalarini biriktirdim ve kirami tahut ettigim zaman icinde hep oduyorum(belgeli) ev sahibim kendine yeni bir is kurmak istedigi icin evi satma karari aldigini bildirdi.cikmamak gibi bir sorunum yok fakat yaptigim masraflar ve yeni eve gecmek icin yapacagim masraflarimla ilgili yasal haklarim yada talep edebilecegim haklarim hakkin da bilgilerinizi talep ederim..

ilginiz icin simdi den tessekurlerimi borc bilirim
saygilarimla
----------------------
ilhami demiroglu

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : Gayrimenkulun satılması halinde Bu davada yeni malik iktisap tarihinden itibaren bir ay içinde iktisap durumunu, ihtiyacını, tahliye isteğini ve aksi halde tahliye davası açacağını kiracıya bildirmek kaydıyla, gene iktisap tarihinden başlayarak altı ay sonra tahliye davası açabilecektir.

Sizin şu anki ev sahibinizden talep edebileceğiniz haklar tamamen aranızdaki kira sözleşmesi şartlarına göre belirlenecek olup.Sözleşme içeriğini bir meslektaşıma inceletip mütala almanızı tavsiye ederim.
Canan Yılmaz [ 02 Aralık 2011, 08:24 ]
Gökhan Bey,

Arızlı konutlarında kura çekimlerine hile karıştırdığını düşündüğüm kazanan birisi var. Bu konuylailgili kime şikayette bulunabilirim.

Av.Gökhan Karakaş : İlgili iddia ve belgelerinizi Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe yoluyla bildirebilirsiniz.

Hatice Demir [ 30 Kasım 2011, 14:35 ]
öncelikle böyle bir site açtığınız için teşekkür ederim.
Annem bir ev aldı (tapu benim adıma) ama kullanma hakkı anneme ait mülkiyeti benim biz beş kardeşiz, kardeşlerimin benden alma şansları varmıdır.

Av Gökhan Karakaş cevaplıyor : Öncelikle rica ederim.Annenizin yaptığı tassaruf eğer kardeşlerinizin miras paylarına ilişkin saklı paya tecavüz etmediyse kardeşleriniz eviniz üzerinde hak iddia edemez.
Yurdagül Demir [ 29 Kasım 2011, 22:03 ]
Merhaba. Ben TOKİ Örencik evlerinden ev aldım. Ancak 4 üncü katta bulunan evimizi 5 inci katın su borusu patlaması nedeni ile su basmış. Su basması sonucu 3 odanın kapı duvar tavan ve zemini zarar görmüş. evimizi temmuz ayında bize teslim etmesi gerekirken içeriğindeki arızaları uygun şekilde gidermedikleri için 30 kasım 2011 itibari ile halen teslim alamadık. arızayı gidericek kişiler iler 9 haftadır her hafta yüz yüze görüşüyoruz ancak başvurumuz ile ilgili yazılı bir işlem yapmıyorlar. Arızalarımız giderilmedi ve evi bu nedenle teslim almıyorum. Ancak 20 dairelik apartmanda 16 aile oturmaya başladmış bu nedenle apartman aidatı ve yakıt ödememizi istediler teslim alamadığımız evin yakıt ve aidatını ödemem gerekirmi? eksikliklerimi gidermeleri için yasal olarak ne yapmalıyım? temmuz ayında teslim alabilseydim kiraya verecektim kira kaybımı talep edebilirmiyim? sorularıma cevap verebilirseniz teşekür ederim.

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : Konuyla ilgili net bilgi verebilmem için TOKİ ile aranızda imzaladığınız sözleşme maddelerini görmem gerek.

Konuyla ilgili olarak haklı taleplerinizi ve ihtarınızı noter aracılığı ile TOKİ'ye bildirmenizi konunun çözülmemesi halinde de kendinizi bir avukatla temsil ettirip dava açmanızı tavsiye ederim.
fatma kızıldağ [ 21 Kasım 2011, 10:27 ]
rahatsız ettiğim için özür dielrim soracam bir kaç soru ale miras la ilgili ev hanımiyim sosyal güvencem yok eşimden 1985 tarihnde boşandık iki çocuğum var babamla   oturuyorum babamın emekli maşı var birde ufak evi şuan babamla burada kaliyoruz biz dokuz kardeşiz babaş 81 yaşında babamın ölümü halinde bu evden beni çikartabilirlermi kardeşlerim öncelik hakkım varmı kanunca   buradan çıkartırlarsa dişarda kalırım   dururmum kötü olur fakirim ev alma durumum da yok ümidim toki istanbulda ev yapacak diye bekliyorum alt gelir gurubundanım bu konularda bana bilgi verirseniz memnun olurum bilgilerinize fatma kızıldağ istanbul üsküdar.

Av Gökhan Karakaş : Babanızın ölümü halinde siz ve kardeşleriniz babanıza ait ev üzerinde müşterek mülkiyete sahip olacaksınız.Kardeşlelrinizde biri ortaklığın giderilmesi davası açarak evin başkasına yada kardeşlerden birine satışı ve bedelin paylarınız doğrultusunda mirascılar arasında dağıtımını isteyebilir.

Evli olmadığınız için babanızın emekli maaşından yararlanabilirsiniz.
samet sevgi [ 21 Kasım 2011, 00:01 ]
merhabalar.
evimizin üzerine kat atmak istiyoruz fakat ruhsat iznimiz yok. izni almak için neler gerekiyor ve ne kadarlık masrafımız olur. teşekkür ediyorum şimdiden cevabınız için.
Av.Gökhan Karakş cevaplıyor: İzin için gerekli bilgileri ve masraf bilgilerini gayrımenkulun bulunduğu belediyeden edinebilirsiniz.
mehmet yağız [ 18 Kasım 2011, 22:04 ]
23/08/2002 tarihinde bir daire satın aldım. daireyi satın aldıktan sonra dairenin üzerinde ihtiyati tedbir kararının oluğunu öğrendim ve bu nedenle tapuyu alamadım.satın aldığım şahıstan noter satışı aldım.şu an ise mahkeme kazanıldı fakat daireyi aldığım şahıs bana tapuyu vermeye yanaşmıyor bende elimdeki noter satışıyla daireye ihtiyati tedbir kararı koydurdum.sonuç olarak ben yasal olarak bu daireyi alabilirmiyim ? şimdiden cvbınız için tşk ederim.

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : Gayrımenkullerin mülkiyeti ancak tapudan yapılacak satışla devredilebilirler.Noterden yapılan satış sözleşmesinin Gayrımenkulun mülkiyetinin devrine yönelik bir etkisi yoktur.
tamer ketenci [ 15 Kasım 2011, 01:29 ]
ben eskişehirde ikamet ediyorum bende tokiden ev almak istiyorum burada bankada tanıdıgın varsa ev alınıyor yoksa çok zor ben kayıt bile olamadım dogrusu

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : İlgili iddianız çok ciddi ve vahim.Konuyla ilgili olarak TOKİ Başkanlığına ve Cumhuriyet Başsavcılığına ihbarda bulunabilirsiniz.
elif bilgili [ 02 Eylül 2011, 16:43 ]
merhaba
yoksul gurubu için 'sosyal güvenlik kurumuna tabi olmaması gerekir' derken emekliyimi kasdediyorlar asgari ücretle işçi sigortasıyla çalışanlar yoksul gurubuna girebiliyormu
Editörün Notu: Konu Gökhan Bey ile ilgili değil ancak biz editör olarak şöyle cevaplayabiliriz.yoksul grubu konutları için çalışan veya emekli olan biri olmamanız gerekmektedir.Ayrıntılı bilgi için TOKİ idaresine başvurunuz.
Ahmet Naci ÖZBEK [ 07 Temmuz 2011, 21:17 ]
Ben Bursa da ikamet etiğim için karşılıklı bir sözleşme yapma imkanımız olmadı sadece telefonda kendisiyle bu davayı mahkemeden onaylı bir şekilde tarafıma verilmesi anlaşması karşılığında 2000 TL.olarak anlaştık 500 TL.Dava açaması için benden talep etti bende havaleyle gönderdim kalanı da nasıl verirsen ver dedi bende kalanı dava bitince defaden öderim diye düşündüm. Ayrıca bugün yaptığım telefon görüşmesinde daha bi kapsamlı görüşme imkanı buldum daha dogrusu bana biraz durum hakında bilği verdi sorunun noterde kaynaklandığını vasiyetname yapıldığı zaman noter bir nushasını nufus müdürlüğüne bildirmesi gerektiği halde bildirmemeiş dolayısıyle nufus da böyle bi vasiyetnameden haberi olmadığı için notere vefat var dosyayı cumhuriyet savcılığına gönder diyememiş bu yazışmaların yapıldıgını noterin dosyayı cumhuriyet savcılığına göndermesine çalışıyormuş.ilginize çok teşekküredrim

Av.Gökhan Karakaş Cevaplıyor: Anlatımınızdan avukatınızdan kaynaklanan bir sorun olmadığı açık.Sorunun noterden kaynaklandığı görülüyor.İlgili sorunun giderilmesi akabinde sürecin hızlanacağı görülmekte.Rica ederim kolay gelsin.
Ahmet Naci ÖZBEK [ 06 Temmuz 2011, 18:23 ]
Gökhan bey tavsiyenize uyup bir avukat tutum vasiyetnamenin açılması için, noterden vekaletname gönderdim fakat iki ay olmasına ragmen hala noterden vasiyetnameyi alıp sulh hukukta dava açılmadı avukatı her defasında aradıgımda bugün yarın diye beni oyalıyor bu durumda neyapmamı tavssiye edrsiniz.

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor: Ahmet bey selamlar,bildiğiniz üzere avukatlar serbest çalışan bir yargı görevlisi olup görevlerini avukatlık kanunu ve meslek ilkelerinde belirtilen sıkı disiplin kuralları içersinde icra etmelilerdir.

Avukatların vekalet görevleri neticesindeki emekleri ve masrafları da müvekilleri tarafından zamanı içerisinde ödenmelidir.

Ne yapılması gerektiği konusunda yardımcı olabilmemiz için öncelikle şu konularda bana bilgi vermelisiniz?

*Avukatınızla aranızda bir yazılı sözleşme yaptınız mı?
* Avukatınıza dava masraf ve harç bedelleri için ne kadar bir masraf ödemesi yaptınız? ya da ödeme yaptınız mı?
* Avukatınızla masraflar haricinde ne kadar bir ücret ile anlaştınız ve henüz ücret anlamında bir ödemede bulundunuz mu?

bu sorularıma cevap alabilirsem yardımcı olmaya çalışabilirim.
Ahmet Naci ÖZBEK [ 07 Mayıs 2011, 11:15 ]
İlginize teşekküredrim açılacak davanın sonucuna göremi elimdeki vasiyetname geçerli olacak yani evin devrini bankadan o zamanmı yapabilecem ve bu vasiyetname mahkemeden tastikmi görmesi gerkiyor.

Av.Gökhan Karakaş : Rica ederim,i dediğim gibi yasal süreç tamamlandıktan sonra evi üzerinize alabilirsiniz.

Ancak hukuken zara görmemeniz için şimdiden bir avukatla görüşmenizi ve destek almanızı önemle rica ederim.
Ahmet Naci ÖZBEK [ 05 Mayıs 2011, 14:22 ]
Diyarbakır toplu konutlardaki Halama ait olan daireyi noter tastikli vasiyetnameyle bana bırakmış kendisi vefat ettiği için şimdi bu daireyi nasıl kendi üstüme alabilirim beni bu konuda bilgilendirirmisiniz teşekküredrim.

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor:Öncelikle ilgili noterliğe başvurunuz ve bu duurmu kendisine belirtiniz. Ölümle birlikte , noter vasiyetnameyi Cumhuriyet Savcılığına göndermelidir.. C. Savcılığı da Sulh Hukuk Mahkemesinda dava açarak vasisiyetnamenin açılmasını ister.

Konuyla ilgili olarak mahkemeye başvurmadan önce kendinize bir avukat tutmanızı ve meslektaşımdan yüz yüze danışmanlık hizmeti almanızı önemle tavsiye ederim.
aslı [ 08 Şubat 2011, 14:49 ]
ilk önce böyle bir hizmet verdiğiniz için teşekkürler.benim sizden öğrenmek istediğim kiracım kontratı dolmadan( bir ay oturdu) evimi boşaltı boşaltmadan önce ev alacağını ama ne zaman alacağını söylemedi.bir gün komşudan bir tel geldi.sizin kiracı taşınıyor diye.bana boşaltılırken haber verilmedi şimdi ben ne yapmalıyım yasal olan hakkımı öğrenebilirmiyim .kısa bir araştırma yaptım .kiracı kontrattan önce evi boşaltırsa kontrat süresince zararı ödemekle hükümlüdür deniliyor bu ne kadar doğrudur.görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.iyi çalışmalar

Av.Gökhan Karakaş Cevaplıyor,

Aslı hanım,kira süresi içersinde kiracı tarafından eviniz boşaltılırsa kira sözleşmesi bitimine kadar ki dönem için olan kira alacaklarınızı eski kiracınızdan talep edebilirsiniz.

Ancak bu süre içersinde evi başka birine kiralarsanız kira talep edemezsiniz.

Konuyla ilgili olarak bir meslektaşımdan yardım almanızı tavsiye ederim.
betül [ 16 Ocak 2011, 17:59 ]
toki altgelir grubuna dahil konutlarla ilgili bir sorum olacaktı..
peşinatını yatırmış fakat henüz daireye yerleşmemiş ve tapusunu üzerine almamış insanlar bazı internet sitelerinde noter huzurunda ödedikleri peşinatı karşı taraftan biraz da kar payı koarak almak koşuluyla hak devri gerçekleştirmeyi öneriyorlar. benim sorum neticede 2 sene kadar sonra tapu teslimi olacağından herhangi bir problem çıktığında hak iddia edinilebilir mi? aynı daire bir kaç kişiye noterden devredilir mi? hukuki olarak geçerli mi bu noterden hak devri? şimdiden teşekkürler..

Av.Gökhan karakaş : Bildiğim kadarıyla TOKİ alt gelir grubu konutlarında konut borç ödemesi bitene kadar hiç bir şekilde konut devri yada kiralaması mümkün değil.TOKİ ile aranızdaki yaptığınız sözleşmeyi incelemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca noter yoluyla Gayrimenkul devrinin mümkün olmadığını Gayrimenkul devrinin tapuda yapılacak satışla olabileceğini biliniz.
Ayşe KOCAMAN [ 16 Aralık 2010, 20:59 ]
iyi akşamlar;
bu yılın mayıs ayında kardeşimin eşi (gelinimiz) adına ev alındı.henüz tapu vs. yok .başta düşünmesede sonradan kardeşim kendi adının da olmasını istedi(sözleşmede) fakat eşi buna sıcak bakmadı.
sorum şu:4721 sayılı kanunun 194. maddesini okudum.bu durumda kardeşim tapu alındıktan sonra söz konusu şerhi tek başına (gelin buna yanaşmayacaktır)bu şerhi koydurabilir mi?
çok teşekkür ediyorum, hoşçakalın.

Av.Gökhan KARAKAŞ cevaplıyor: Öncelikle gayrımenkullerin devri sözleşmesinin resmi şekle bağlı olduğunu yani bir gayrımenkulun satışının ancak sözleşmesinin tapu memuru huzurunda yapılarak gerçekleşebileceğini lütfen biliniz.

Dolayısı ile herhangi bir şekilde buna noterde yapılacak sözleşme dahi yapılacak sözleşme gayrımenkulun devrini yasal olarak sağlamayacaktır.

''Aile Konutu Şerhi'' ile ilgili sorduğunzu sorunun cevabı ise sitede http://www.toplukonut.org/haber_detay.asp?haberID=527 linkte yer alan makalemde bulunmaktadır.
leyla [ 04 Kasım 2010, 14:30 ]
Merhabalar Sayın KARAKAŞ,
Zemin katla beraber 5 katlı 19 daireden oluşan bir apartmanın 4. katında ikamet etmekteyım.Apartman projemizde asansör mevcut bulunmakta fakat mütehit asansörü zamanında yapmamış şuan içinde kat malikleri asansörü masraflarını üstlenmek süretiyle yaptırmak istiyorlar. Ancak şu ki zemin kattakilere 400TL, birinci kattakilere 650TL, ikinci kattakilere1.100TL, üçüncü kattakilere 1.800TL(yani bizim kata daire başına düşen meblağ), dördüncü kattakilere 1.900TL düşmekteymiş yönetimin aldığı oy çağunluğuyla kabul edilen karara göre, ben kabul etmedim.Burada öğrenmek istediğim: 1)Asansör lükse girermi,2)daire başına düşen ödeme tutarları eşit veya arsa payına göre ödenmezmi,budaurmda zararlı çıkarmıyım.Nasıl bir yol izlemem gerek. Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim, başarılarınızın devamını içtenliğimle dilerim.


Av.Gökhan KARAKAŞ cevaplıyor: Leyla hanım öncelikle güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.
Projenizde asansör yer almakdır.Dolayısıyla asansör ile ilgili tamirat yada yapım masrafları her kat malikince metrekare büyüklüğüne dahi bakılmadan eşit bir biçimde ödenmelidir.Üst kattakilerin daha fazla alt kattakilerin daha az ödeme yapılmasının istenmesi kanuna uygun değildir.

Apartman yöneticinize Kat Mülkiyeti Kanunu'nu okumasını ya da bir avukat meslektaşımdan bu konuda hukuki danışma hizmeti alıp işin doğrusunu öğrenmesini isteyiniz.Şu an sizden talep ettikleri ödeme Kat Mülkiyeti Kanunu'na uygun düşmediği kanaatindeyim.
Nail ÇAL [ 25 Haziran 2010, 17:21 ]
Gökhan bey merhaba,
2 ay önce site olarak 2 kattan daire aldım.Bulunduğumuz site 2 blok ve her blok 2 şer daire.1 sitede 4 kat 8 daire var.site yönetimi 1 ve 4 katlara izalasyon yaptırmak istiyorlar.Yapılan yeniliğin bize yararı olmayacak ve diğer katlar ile aynı parayı ödememizi istiyorlar.Bu gideri ödememiz gerekiyormu?Yoksa yapılan yenilikten faydalanma oranı kadarmı ödememiz gerekiyor?Hiç yararlanamayacağım için ödemesem olurmu?
Av.Gökhan KARAKAŞ cevaplıyor: Kat Mülkiyeti Kanununa göre ortak alanlarda yapılacak masraflara tüm kat malikleri daire m2'lerine göre katılırlar.Dolayısı ile sizde yapılacak izalasyon masraflarına katılım göstermelisiniz..

Gökhan bey merhaba,
Yukarıdaki yazışmamıza istinaden;
1 katın tabanı 4 katın tavanı izalasyon yapılacak.Bu yapılacak olan yerler ortak alan sayılırmı?
Kat mülkiyeti kanunundaki madde aşağıdaki gibi yazıyor,geçerli değilmi?
F YENİLİK VE İLAVELER:

    I - FAYDALI OLANLAR:

    Madde 42 - Kat malikleri, anagayrimenkulün ortak yerlerinde kendi başlarında bir değişiklik yapamazlar; ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarıyacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır.

    (Ek fıkra: 01/07/2005-5378 S.K./19.mad) Özürlülerin yaşamı için zorunluluk göstermesi hâlinde, proje tadili kat maliklerinin en geç üç ay içerisinde yapacağı toplantıda görüşülerek sayı ve arsa payı çoğunluğu ile karara bağlanır. Toplantının bu süre içerisinde yapılamaması veya tadilat talebinin çoğunlukla kabul edilmemesi durumunda; ilgili kat malikinin talebi üzerine bina güvenliğinin tehlikeye sokulmadığını bildirir komisyon raporuna istinaden ilgili mercilerden alınacak tasdikli proje değişikliği veya krokiye göre inşaat, onarım ve tesis yapılır. İlgili merciler, tasdikli proje değişikliği veya kroki taleplerini en geç altı ay içinde sonuçlandırır. Komisyonun teşkili, çalışma usûlü ile özürlünün kullanımından sonraki süreç ile ilgili usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından müştereken hazırlanacak yönetmelikle belirlenir.

    Bu işlerin giderleri, yeniliklerden faydalananlar tarafından, faydalanma oranına göre, ödenir.
------ II - ÇOK MASRAFLI VE LÜKS OLANLAR:

    Madde 43 - Yapılması arzu edilen yenilik ve ilaveler çok masraflı ise veya yapının özel durumuna göre lüks bir nitelik taşıyorsa veya anagayrimenkulün bütün kat malikleri tarafından kullanılması mutlaka gerekli olan yerlerinde veya geçitlerinde bulunmıyorsa, bunlardan faydalanmak istemiyen kat maliki, gidere katılmak zorunda değildir; bu gibi yenilik ve ilavelerin giderini, onların yapılmasına karar vermiş olan kat malikleri öderler.

Yukarıda yazılan maddelerden faydalanamazmıyız?


Av.Gökhan Karakaş Cevaplıyor: Beyfendi ben konuyla ilgili bilgi verdim.Söz konusu masraf lüks masraf niteliğinde değildir.

Kat Mülkiyeti Kanunu 20. madde c bendi der ki,'' Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.''
Nail ÇAL [ 22 Haziran 2010, 12:26 ]
Gökhan bey merhaba,
2 ay önce site olarak 2 kattan daire aldım.Bulunduğumuz site 2 blok ve her blok 2 şer daire.1 sitede 4 kat 8 daire var.site yönetimi 1 ve 4 katlara izalasyon yaptırmak istiyorlar.Yapılan yeniliğin bize yararı olmayacak ve diğer katlar ile aynı parayı ödememizi istiyorlar.Bu gideri ödememiz gerekiyormu?Yoksa yapılan yenilikten faydalanma oranı kadarmı ödememiz gerekiyor?Hiç yararlanamayacağım için ödemesem olurmu?
Av.Gökhan KARAKAŞ cevaplıyor: Kat Mülkiyeti Kanununa göre ortak alanlarda yapılacak masraflara tüm kat malikleri daire m2'lerine göre katılırlar.Dolayısı ile sizde yapılacak izalasyon masraflarına katılım göstermelisiniz..
Dilek İMİR [ 18 Haziran 2010, 23:33 ]
Merhabalar;
Tulip Turkuazdan ev aldım. % 76 ödemesini yaptım. Emlak Konut sitesinden kontrol ettiğimde yatırdığım parayı, sözleşme numarasını girerek kontrol edebiliyoru. % 24 üde iki sene sonra ödeyecektim. Toki sözleşmeyi fes etti. Kredimi ödemeye devam ediyorum. Ancak iki taraftanda net bir cevap alamadım. Hukuksal olarak ne yapmam gerektiğini bilemiyorum. Yardımcı olup beni yönlendireblirseniz çok memnun olurum.
Teşekkürler,
AV.Gökhan Karakaş cevaplıyor: Öncelikle Emlak Konut ile mi yoksa inşaatı yapan firma ile mi sözleşmeyi yaptığınızı bilmem gerek size yardımcı olmam için ayrıca sözleşme içeriğinizin de tarafımca okunması gerek ki tam isabet alabileceğiniz bir çözüm yolu bulalım ama şu an için verdiğiniz bilgiler doğrultusunda gerek Emlak Konut GYO ile Tulip Turkuaz ortaklığına noter kanalı ile ihtarname çekip konu ile ilgili size ayrıntılı bilgi vermelerini isteyebilirsiniz.

İhtarname yi bir avukat aracılığı ile hazırlatmanızda fayda vardır.
Ali Demirbir [ 11 Haziran 2010, 23:01 ]
İyi Günler gökhan bey

Kadastro mahkemesnde görülmekte olan bir davayla ilgili görüşlerinizi alıcaktım.
Köyde tapusuz arazilerimiz vardı kadastro geçti kadastro tespitinde araziler üvey amcam tarafından kendi üzerine yazdırılmış.
araziler miras yoluyla babamın babasından ve amcamın dedesinden kalma eşit hisseye sahipler.
kadastro mahkemesine dava açtık sözkonusu arazilerin eşit olarak bölünmesi için. Karşı taraf araziler üzerinde zilyetlik iddiasında bulundu delil olarak tarım müdürlüğünden aldığı geçmiş yıllarda almış olduğu tarım desteklerine ait bir belge sundu. Bizde sözkonusu arazilerin bizim olduğunu bilerek ektiğini bildirdik hakime.
Böyle bir durumda davanın sonucu hakkındaki görüşlerinizi ve ne yapabileceğimiz hakkında görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
İyi çalışmalar dilerim.

A.Gökhan KARAKAŞ Cevaplıyor: Sayın okuycumuz görülmekte olan bir dava hakkında hukuki mütala talep ediyorsunuz.Ancak dava dosyasını ve ileri sürülen delileri incelemeden herhangi bir görüş bildirme olanağım söz konusu değildir.

Bu tip mülkiyet davaları teknik hukuki bilgi gerektirdiğinden ve ileride de hak kaybına uğramamanız için davanızı mutlaka bir avukat vasıtasıyla yürütmenizi tavsiye ederim.
Atilla Altar [ 21 Mayıs 2010, 11:04 ]
Merhaba Avukat bey,

Ben 2009 4. ayında bir inşaat firmasından 1 daire satın aldım. İnşaat 2010 10.ayda teslim edilecekti. 60.000 TL peşin ödeme yaptım 25.000 TL'lik te 1 adet senet imzaladım. Fakat 3 ay sonra bu senedi ödeyemediğim için projeden ayrılmak istedim. O zaman bana "Senede karşılık parça senetler yapalım ödemelerine devam et" dediler. 1.000 TL'lik 25 adet senet düzenleneceği konusunda anlaştık. Yalnız 25.000'lik senedi almam karşılığında bunu imzalayacağımı söylediğimde bana "Senedin bizim tedarikçimizde, geri almamız için adama yeni senetleri vermemiz lazım, 2 hafta sonra gel eski senedini geri al" dediler. Bende imzaladım. Şimdi aradan 1 yıl geçti, parça senetleri ödemeye devam ettim. Bu zaman içerisinde ne eski senedi bana verdiler ne de inşaatı bitirdiler. Bitirmek bir yana başlamadılar bile. Sürekli adamları arıyorum türlü türlü mazeretler uydurup sallamaya çalışıyorlar. Bıktım artık, anlaşmayı bozup paramı geri almak istiyorum. Acaba dava açsam ne kadar zaman sonra paramı (60.000) ve ödediğim senetlerin parasını (10.000) alabilirim? İmzaladığım ve henüz ödemediğim senetler ne olacak? Bu konuda bana akıl vermenizi sizden rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Av.Gökhan Karakaş : Senetler yani bonolar bir kambiyo senedi olup bağımsız borç ilişkisi kurarlar.Bu sebeple senedi imzalama nedeniniz olan hukuki işlemin ihtilafı senet borcunuzun varlığını etkilemez.
avni sedef [ 18 Mayıs 2010, 20:12 ]
iyi günler gökhan bey.1978 yılında daire aldık.dairedekisalon kısmının bir bölümü alttaki dukkana ait olduğunu öğrendik. biz bunu bilmiyorduk.orayı kapatmış ve daireye ilave etmiş.tapuda asma katlı dukkan gozukuyor.fakat kapora verildiği için alamak zorunda kaldık aynı zamanda dukkanı da almak zorunda kaldık. o doneme de bir af çıkmıştı başvuru yapmıştık fakat o da öylece kaldı.şimdi bunu duzeltmenin yolu varmı acaba.teşekurler

Av.Gökhan KARAKAŞ cevaplıyor : Belediye imar birimine başvuru yapıp bilgi edinme kapsamında bilgi talep ediniz.
eemre [ 08 Mayıs 2010, 16:05 ]
Tokiden arsa satın aldım.Arsa ihalesi yapıldığı gün kdv ödememiz gerektiğini söylediler.Bizden önceki ve bizden sonraki ihalalerde kdv alınmamış.Dava açmamız durumunda ödediğimiz kdv yi alabilirmiyiz.Bir kanun sadece tek ihale için uygulanabilirmi.
Editörün Notu:
İhale şartnamesini okumadan birşey söylemek güç.Şartamenin bir örneğini meslektaşıma göstererek danışınız.
Ferhat Pekgüzel [ 03 Nisan 2010, 00:14 ]
Gökhan Bey, sizin aile konutu şerhi makaleniz ile birlikte evimin hacizden satışın engelledim Çok ama çok teşekkürler avukat bey iyiki varsınız.

Av.Gökhan Karakaş: Rica ederim, makalemin faydalı olduğunu görmek tekrardan beni mutlu etti.
jale [ 30 Mart 2010, 11:25 ]
merhaba gökhan bey 2 yıldır kiracıyım.bina aidatlarımı dogalgaz elektrik su giderlerimi muntazaman ödüyorum.bina için demirbaş adı altında yapılan masrafları ödemesi gereken ev sahibim sürekli oyaladı.

bina yönetimi sürekli bizim ödememiz konusunda baskı yaptı sonra borçlara faiz işletmeye başladılar aradan 6-7 ay sonra ev sahibim 2 taksitte borcunu bizden aldıgı kira ile ödetti ama faizleri ödemeyecegini söyledi.bina şimdi icra yoluna gidecegini söylüyor acaba bu durumda bize herhangi bir yaptırımı varmı bize ödetirlermi teşekürler

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor:
Jale hanım Kat mülkiyeti kanunun 22. maddesi sorununuza cevabı getiriyor,''V - Ortak giderlerin teminatı:

Madde 22 - (Değişik birinci fıkra: 13/4/1983 -2814/10 md.) Kat malikinin, 20 nci madde uyarınca payına düşecek gider ve avans borcundan ve gecikme tazminatından, bağımsız bölümlerin birinde kira akdine, oturma (sükna) hakkına veya başka bir sebebe dayanarak devamlı bir şekilde faydalananlar da müştereken ve müteselsilen sorumludur. Ancak, kiracının sorumluluğu ödemekle yükümlü olduğu kira, miktarı ile sınırlı olup, yaptığı ödeme kira borcundan düşülür. Kat malikinin borcu bu yolla da alınamazsa, mahkemece tesbit edilen borcunu ödemiyen kat malikinin bağımsız bölümü üzerine, varsa yöneticinin yoksa kat maliklerinden birinin yazılı istemiyle bu borç tutarı için, diğer kat malikleri lehine kanuni ipotek hakkı tescil edilir.''
mert [ 16 Mart 2010, 13:59 ]
merhaba gökhan bey benım sorunum ben su ısı uzerıne calıstım ve benım ıkl gırdıgım zaman 2 ay sıgartamı gotermedıler once bınek arabada su dagıtıyodum 6 ay sonra kamyona gectım kamyonla su dolum tesıslerıne gıdıyordum ama benım yol param yemek param mesaı parası aıle gecım parası vermedı ve ayrıyetten benı ısten anıden cıkardı bana 15 gun onceden bıdırmedı ve bana yarı maas vermedı ve tazmınatımı vermedı bır avukata danısmıstım o da bana sahıtın varmı dedı var dedım ama sonradan ogrendım o arkadas yurtdısına gıtmıs ben sımdı nasıl dava aca bılırım ne kadar kazanırım ve actıgım davayı kazanırmıyım arabanın takograftan cıkan fıslerını atmadım lutfen bana yardım edermısınız sımdıden teseekurler.

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : Kıdem tazminatına hak kazanabilmeniz için en az 1 yıl süreyle kesintisiz olarak işyerinizde çalışmanız ve sözleşmenizin haksız bir sebeple iş veren tarafından fesh edilmesi gerekmektedir.

İşverenden fazla mesai ücretiniz,bakiye maaşınız ve yukardaki şartı dolduruyorsanız kıdem ve ihbar tazminatını talep edebilirsiniz.

Ancak hukuk davaları sıkı şekil şartlarına bağlandığındna ve uzmanlık isteyen bilgi gerektirdiğinden kendi başınıza böyle bir dava açmanız halinde davanın aleyhinize sonuçlanma ihtimali kuvvetlidir.

Bu sebeple bir meslektaşımın vekaletli hizmetinden yararlanmanızı tavsiye ederim.
Ahmet Erdemir [ 09 Mart 2010, 12:26 ]
Selam Avukat Bey,
508 konutlu,tamamlanmış ve fesh edilmiş bir kooparatifte kat mülkiyet tapulu bir dairem var..konutlar banka kredisi kullanılarak yapılmış..

Dairemi ipotek edip bankadan kredi kullanmak istiyorum.. Ancak daha önce kredi borcunu ödemeyen bir kaç kişi yüzünden kooparatif alanı banka tarafından ipotekliymiş.. dolayısıyle ipotekli kredi kullanamayacağım söyleniyor..

Sizce bu uygulama doğrumudur?.. Borcunu ödemeyen bir kaç kişi yüzünden 508 kişinin mağdur olması bana çok saçma geliyor.. Kaldı ki benim elimde kat mülkiyet tapusu var.. yani içinde ikamet ettiğim taşınmaz bana ait, kooperatife değil... borcumu ödemiş, tapumu almışım... ipotekli olan kooperatifin arsasıdır, benim evim değil... Yardım ederseniz sevinirim.. şimdiden teşekkürler, Saygılar,

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : Kooperatiften kat mülkiyetine geçiş tamamlandıktan sonra kooperatifin bir hukuki niteliği kalmamaktadır. Dolayısı ile verdiğiniz bilgi doğru ise kat mülkiyetine geçilmesiyle birlikte Kooperatife ilişkin bir hukuki değer mevcut değildir.
Konuyla ilgili bir yargıtay kararı işinize yarayabilecektir.Y.5. HD., 24.05.1982, E. 1982/5014,K.1982/5200.

Konunun önemi karşısında bir meslektaşımdan profesyonel destek almanızı tavsiye ederim.
cenk [ 22 Şubat 2010, 18:08 ]
Merhaba


Almış olduğumuz kat mülkiyetli apartman dairesi kooperatif aracılığıyla inşa edilmiştir. Dairenin ilk sahibinden kooperatif aidati, mantolama ve jeneratör borcu varmış. Bu kişi bu borcu ödememiş. Biz dairenin 3. sahibiyiz. Biz aldığımız kişiden borcu yoktur yazısı aldık. Bina yönetimi borcu bizden istemektedir. Jeneratörü kullandırmayacağını ve bize zorluk çıkartacaklarını belirttiler.

Bununla beraber binayı insa eden kooperatif tasfiye halinde ve baglı oldugu ust birlik tarafından binanın yan tarafına kapalı otopark insaa edilecek.Yapılacak bu otoparktan her daireye 2 araclık yer tahsis edilecek.Yonetim, daire uzerine olan borclar odenmez ise size otoparktan yer verilmeyecek dendi.Kanunen boyle bir hakkı var mı?Bu durumda biz ne yapabiliriz? Bu konuda yardımlarınızı rica ederiz.


Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor: Kat mülkiyeti kanununa göre taşınmaza ait borçlar yeni malike de geçer,ancak verdiğiniz bilgilerden ''aidat,jeneratör'' gibi masrafların taşınmaza ait değil önceki malike ait borçlar olduğu gerçektir.

Bu sebeple o dönem kim söz konusu hizmetlerden yararlandıysa o daire sahibi gerekli ödemeyi yapmakla yükümlüdür.Önceki ev sahibinin aidat borcunu ödeme gibi bir yükümlülüğünüz yok.
NİHAT [ 29 Ocak 2010, 23:04 ]
sayın avukatım benim 36 daire içerindeki hisse oranım 1/8 dir ben geçmek istesem bile onlar istemiyorlar.nasıl bir yol izleyebilirim.

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : Değerli okuyucumuz, alta yer alan linkteki makalemden konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz

http://www.toplukonut.org/haber_detay.asp?haberID=38

Mahkeme kararıyla da kat mülkiyeti tesis etmeniz mümkündür.Detaylı bilgi ve çözüm için bir meslektaşımdan profesyonel hizmet almanızı tavsiye ederim.
NİHAT [ 27 Ocak 2010, 23:12 ]
avukat bey bir gayri menkul üzerinde 36 daire 1+1 şeklinde 36 dairemiz var.ortaklar arasında işletme konusunda problemimiz var. ortaklardan biri izalayu şuu davası açmaya karar vermiş yalnız bizim dairelerimizin kat mülkiyeti yok .sadece yapı kullanma izin belgesi var. yalnız biz kendi payımıza düşeni satmak istemiyoruz.mahkemeye başvurarak kat irtifakı yaptırarak kendi dairemiz üzerindeki tasarruf hakkımızı kullanmamız mümkünmüdür.

Av.Gökhan KARAKAŞ cevaplıyor : Tapu dairesine başvurarak ivedilikle kat mülkiyetine geçmenizi tavsiye ederim.
Ramazan Hizan [ 19 Ocak 2010, 22:52 ]
Selamlar,
Arnavutköy Taşoluk'ta 189 m2 arsamıza 3.5 kat imar iznimiz,belediyemizin Arnavutköy belediyesine katılması ile,İstanbul büyükşehir belediyesinin "su toplama havzasında kaldığı" gerekçesi ile 28 m2 inşaat izni ve 2 kat olarak yeniden biçimlendirildi...
Karar askıdan inmeden önce dilekçemizi verdik.
İBB'nin bu karardan geri dönmemesi halinde,hakkımızı hukuki ypllardan aramamız sizce müsbet midir?
Sonuçta mağdur olduğumuza inanıyorum.
Ne de olsa bizler yasalar çerçevesinde "imarlı" tapu şartını gözönünde bulundurarak arsa satın aldık.
Ama görünen o ki,devlet garantisi sanarak aldığımız imarlı arsa bir anda kuş oldu!
Cevabınız ışığında hareket edeceğimiz için bir an önce cevaplamanız dileği ile.

Av.Gökhan KARAKAŞ cevaplıyor: Belediyeden menfi yanıt almanız halinde idari yargıda işlemin iptali davası açabileceğiniz gibi herhangi bir hak ihlaliniz varsa açacağınız tam yargı davası ile de zararlarınızın karşılanmasını talep edebilirsiniz.

İdari yargı da dava açmak uzmanlık gerektirdiğinden ve hak düşürücü süreler bulunduğundan konu ile ilgili olarak bir meslektaşımdan profesyonel destek almanızı tavsiye ederim.
zafer çorlu [ 07 Ocak 2010, 00:32 ]
Babamdan kalma arsa üzerine çoklu ortaklarımızla mütahit tarafından bina yapıldı. arsa ortaklarımızdan biri ile bir dairede %5 ortaklığımız oluştu.Karşı taraf (büyük ortak) mütahitten anahtarı alıp bilgi vermeden daireyi kiraya verdi ve şimdi kara alıyor.Bu durumda ne yapabilirim.

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor:Ortaklık oluşan daire sahibi ile veya mütahit ile sözleşmeniz ne şekilde yapıldı? kendi aranızda mı yaptınız yoksa bir avukat eşlinde mi yaptınız?Kat mülkiyetine geçtiniz mi yoksa hala kat irtifakı nezdünde ara paylı rotaklığınız mı var? Konu ile ilgili yetersiz bilgi vermişsiniz.Mutlaka bir meslektaşımdan profesyonel hukuki destek almanızı öneririm.
aysel yılmaz [ 05 Ocak 2010, 22:28 ]
KİPTAŞ'ın bazı knout projelerinde faiz indirimine gittiğini ve bankalarla anlaştığını öğrendim.tuzla II. etapta C06 daire 2 deyim.%99 dan denizbanktan kredimi çekmiştim.Şimdi % 58 ile bankalarla anlaşmayapıldığı öğrendim ve çok sevindim inşallah en kısa zamanda bundan faydalanırız ve taksitlerimiz düşer.Taksitleri ödemekte zorlanıyoruz ve de kiraya verilemiyor orada fiyatlar çok düşük insanlar bedavaya oturmak istiyor.faiz indiriminden yararlanmam için gereğini arz ederim.
ASIM GÜMEŞ [ 04 Ocak 2010, 19:29 ]
YEN DAİRE ALIM DUBLEKS ALTIDIR DUBLEKS KATI BAŞKASINA AİT OLUP ÜST AÇIKLIK İYİ YALITIMLI DEĞİL TRLEME YAPIYOR.TEKRAR BAKIM GEREKİR.SATICI TARAFINDAN YAPILMASINI TÜKETİCİ HAKKI OLARAK İSTİYEBİLİRMİYİM.

Av.Gökhan Karakaş'ın cevabı: Mesajınızın içeriğinden tam olarak sorunuz net olarak anlaşılmamaktadır.
634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu incelemenizi tavsiye ederim.
Sevda [ 09 Eylül 2009, 12:01 ]
Kiptaş Esenyurt 4. Etap evlerinden 3+1 126 m2 bir ev aldık Kasım 2008 de oturmaya başladık.Daha bir sene olmadan duvarların sıvaları çatladı, hatta bir kısmı düştü.Sonra Kiptaşa haber verdik geldiler baktılar.Müteahhidin bozuk alçı kullandığını söylediler.Sonra zor zahmet usta getirip yaptırdılar.Eşyalar perişan oldu.;Ev toz toprak içinde kaldı.Sonra tamam dediler gittiler bi süre sonra başka duvarlarda aynı durum oldu.Şimdi oraları yapıyorlar.Heryer toz kir içinde eşyalar toz içinde hergün temizlik yapmaktan sinirlerim bozuldu artık.bu konuda bi yaptırım yokmudur.Hem eşyalarımız yıprandı hem ev yıprandı hemde psikolojik olarak biz yıprandık.Güvenli diye Kiptaştan ev aldık Duvarların sıvası döküldü.Kapılar pencereler açılmaz açılsa kapanmaz.Söyleyince gelip yapıyorlar ama bin bir zahmet yaptırıyorsun. bunun bi cezası olmalı bu düpe düz paranla rezil olmak.Kiptaş sürekli Müteahhidi suçluyor.Kiptaşa karşı bi yaptırım uygulanamazmı? Bize yaşatılan bu rezaletin bi bdeli olmalı.Siteki yaklaşık 400 konutta aynı durum söz konusuymuş.İlginize Teşekkür ederim. İyi günler.

Av.Gökhan Karakaş Cevaplıyor : Öncelikle geçmiş olsun diyorum.Maalesef TOKİ ve KİPTAŞ gibi güvenilir markalardan bile son zamanlarda bu tip şikayetler gelmeye başladı. Bunun en büyük sebebi ise bu tür kamu yararına çalışan kurumların müteahhit seçimlerinde gerekli özen ve dikkati göstermemesi.

KİPTAŞ ile aranızda imzaladığınız sözleşmeyi görmeden ve incelemeden sorunuzu detaylı cevaplamak güç ancak siz evleri KİPTAŞ'tan aldığınız için KİPTAŞ'ın üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmesi gerekmektedir.Söz konusu durum ayıplı mal olarak nitelendirilebilir.

Öncelikle zararınızın ödenmesi talebini içeren bir ihtarnameyi noter kanalı ile KİPTAŞ'a gönderebilrisiniz.

Zararınızın karşılanmaması halinde ise KİPTAŞ aleyhie mahkemeye başvurarak uğradığınız zararın karşılanmasını talep edebilirsiniz.

Kolaylıklar dilerim.

Av.Gökhan KARAKAŞ
münüre [ 08 Eylül 2009, 12:12 ]
Yenikent toki ilksan bloklarından 2004 yılında başvurarak ev aldım fakat ilksan adı altından benden 3.500 bin peşinatın faizini aldılar.yasalmı değilmi şimdiden teşekürler.

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor : Değerli okuyucumuz,Firma ile yaptığınız sözleşmede peşinatın geç ödenmesi halinde bu miktarda bir faiz ödemenizi zorunlu kılacak bir hüküm var ise söz konusu faizin talep edilmesi yasaldır.

Ancak sözleşmede böyle bir hüküm yok ise ilgili miktarı firmadan geri talep edebilirsiniz.