Son dakika haberi bulunmamaktadır.   İletişim  
TopluKonut.org
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı|

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Emlakçılar Üniversite Mezunu Olacak

Artık üniversite mezunu olamayanlar emlakçılık yapamayacak.İşte yeni düzenleme...

Kategori  Kategori : Gayrimenkul Hukuku
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 5228
Tarih  Tarih : 07 Şubat 2011, 23:53

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye’de tartışma konusu olan emlakçılık hizmetlerine yönelik yeni düzenlemeler geliyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik taslağına göre emlakçılara üniversite mezunu olma şartı getiriliyor.

Taşınmaza Yönelik Aracılık Faaliyetlerinin Düzenlenmesi Hakkındaki Yönetmelik taslağı ile emlakçıların sicilleri Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünce kaydedilecek. Emlakçılar, verecekleri her aracılık hizmeti için ‘Hizmet sözleşmesi’ düzenlemek zorunda olacak ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından verilecek kaşeyi kullanacak.

Emlakçıların yaptıkları aracılık hizmetleri için alacakları asgari ücret her yıl Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirlenecek ve bu tutarın altında iş kabulü yapılamayacak. Böylece haksız rekabetin önüne geçilmiş olacak. Emlakçılık yapabilmek için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden sicil kaydının da yapılması gerekecek. Lisans alabilmek için 4 yıllık üniversite, tapu meslek yüksek okulları veya emlak yönetimi konularında eğitim veren en az iki yıllık yüksek okuldan mezun olmanın yanı sıra, lisans sınavını da kazanmak zorunlu olacak. Lisansı olmadan emlakçılık yapanlar hakkında cezai müeyyide uygulanacak.


YEMİN EDECEKLER


Emlakçılar ve yanında çalışanlar yaptıkları hizmetlerden dolayı edindikleri bilgi ve belgeleri ilgilisi dışındakilere açıklayamayacak ve amacı dışında kullanamayacak. Yapılan tüm işlemler Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün denetimine tabi olacak. Yapılan denetimler sonunda, hukuka aykırı işlemleri tespit edilen lisans sahiplerine, bu işlemlerini hukuka uygun hâle getirmeleri için bir ay süre verilecek. Bu süre sonunda bu işlemlerin düzeltilmemesi hâlinde lisans sahibinin faaliyeti altı aydan az ve bir yıldan fazla olmamak üzere durdurulacak. Lisans sahibi olmaya hak kazananlar, göreve başlamadan önce yemin edecekler.

Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
Yazdırılabilir SayfaYazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Gayrimenkul Hukuku

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Ne Kadar Aylık Taksitlerle TOKİ'den Ev Alabilirsiniz ?

Tüm Anketler

TopluKonut.org sitede yer alan dış bağlantı linklerinden sorumluluk taşımamaktadır.TopluKonut.org © 2009-2016 Tüm hakları saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: