Son dakika haberi bulunmamaktadır.   İletişim  
TopluKonut.org
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı|

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Kiracılar Daha Kolay Tahliye Edilecek !

Kiracılara biraz kötü bir haberimiz var...

Kategori  Kategori : Gayrimenkul Hukuku
Yorumlar  Yorum Sayısı : 4
Okunma  Okunma : 9978
Tarih  Tarih : 08 Ekim 2009, 21:39

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kiracılara biraz kötü bir haberimiz var.Mecliste görüşülen yeni borçlar kanunu tasarısının kabul edilmesi halinde kiracıalr artık daha kolay tahliye dilebilecek.


DEPOZİTOLARA ÇEKİ DÜZEN: Konut ve çatılı işyerlerinde, mal sahibine verilen depozito miktarı, 3 aylık kira bedelini aşamayacak.

* FATURASINI ÖDEMEYEN ATILACAK: Ev sahipleri, sadece kira bedelini değil, elektrik ve su gibi yan giderleri de ödemeyen kiracılara karşı tahliye davası açabilecek.

* EŞ İZNİ OLMADAN EV BOŞALTILAMAYACAK: Kiracı, eşinin açık rızası olmadıkça kira sözleşmesini feshedemeyecek.

* TORUN İÇİN EV BOŞALTILACAK: Mal sahipleri, üst ve alt soyunun gereksinimlerini gerekçe göstererek ev ya da işyerinin boşaltılmasını isteyebilecek. Tasarı ile torun, baba, dede ve evlatlıkları için de evin boşaltılmasını isteyebilecek.

* KİRAYA ZAM: Kira artışı bir önceki yıla ait Üretici Fiyat Endeksi'ni geçemeyecek. Kiracı, aynı evde oturuyorsa 5 yılın sonunda çevredeki emsal kira bedellerine göre 'hakkaniyet ve dürüstlük kuralına uygun' oran isteyebilecek.

* SÜRE 10 YIL: Mal sahibi, 10 yıl sonunda en az 3 ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilecek. Kiraya veren, tazminatsız sözleşmeyi tek taraflı sona erdirebilecek.

* EŞ ONAY VERMEZSE KEFİLLİK YOK: Eşlerden biri arkadaşı, yakını ya da herhangi birine banka kredisi, kredi kartı başta olmak üzere çeşitli işlemler için kefil olacaksa eşinin yazılı iznini alacak.

*MANGAL YAKMAK YASAK: Tasarıya göre; kiracı, komşulara gerekli saygıyı gösterecek. Aksi halde kiraya veren, 30 gün içinde durumunu düzeltmesi için ihtarda bulunacak. Kiracının yüksek sesle müzik dinleme, gürültü yapma, balkonda mangal yakma gibi davranışları komşular tarafından çekilmez hale gelirse, ev sahibi yazılı bildirimle sözleşmeyi hemen feshedebilecek.

Kaynak : Takvim
Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
Yazdırılabilir SayfaYazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 4 yorum yazılmıştır.

Şüktan Kızıldere [ 16 Ocak 2012, 15:48 ]
Sayın Avukatım
Yaklaşık 2 ay önce annemin yürüme özürü nedeniyle emlakçıdan müstakil bir ev kiraladım.Ev sahibi bacam var sıcak su var kiç bir yer akmıyor dedi sorunlo olan yer olursa yaptırırsın az az kiradan düşeriz dedi. Fakat yağmurlar başlayıp hava soğuyunca bacanın çekmediğini her yerin aktığını sıcak suyunda arızalı olduğunu gördük ve ustalar getirtip sörunları tespit ettirdik. Kendisine bildirdik ne yaptırırım nede kiradan düşerim beğenmiyorsan
çıkarsın dedi 3 aylık peşin ve 1 depozit verdim yaşlı ve hasta kadınla taşınmak için bir sürü masraf yaptım. şimdi mağdur durumdayım. Ayrıca evin sorunları yüzünden eşyalarım hasar gördü ve eşyalarımı onu oraya koyma vs. bir sürü yerleşim düzenime müdahale edip evin içine karışmaya başladı taşondığımdan bu yana huzur vermeyip iftiralar atmaya başladı yabancı ve yalnızız diye yapmadığını bırakmadı oğlunu yollayıp tehditler savuruyor.şahidim yok yapayalnız 2 bayanız. Saygılarmla bize yol gösterin yardımcı olun nereden nasıl bir hukuki yardım alabilirim.

Av.Gökhan Karakaş cevaplıyor,

Selamlar Şükran hanım, evin kiralama öncesi mevcut olan hatalarından ev sahibinizin sorumluluğu mevcut.

Eğer maddi durumunuz müsait değilse,fakirlik belgeniz var ise yada alabilirseniz İstanbul Barosu adlı yardım bürosuna müracat edebilirsiniz.

İSTANBUL BAROSU ADLİ YARDIM İLETİŞİM

Merkez Büromuz
Adres: İstiklal cad. Orhan Adli Apaydın sok. Baro han. Kat: 3/304 Beyoğlu/İstanbul

Tel: (0212) 251 63 25 (dahili 148 - 150 - 163 - 201 - 219 - 225)
Fax: (0121) 245 83 67


Bakırköy Şubemiz
Adres: İstanbul Cad. Dereli İş Hanı No:16/5 Bakırköy/İstanbul

Tel: (0212) 583 12 33
Faks: (0212) 570 90 14

Gaziosmanpaşa Şubemiz
Adres: Merkez Mah. Eyüp Yolu Ecla Sok. No:7 Gaziosmanpaşa/İstanbul

Tel: (0212) 616 88 56
Faks: (0212) 616 88 57


Kadıköy (Anadolu Yakası) Şubemiz
Adres: Bahariye caddesi 82/7 Kadıköy/İstanbul

Tel: (0216) 414 68 53
Faks: (0216) 414 68 43


Kartal (Anadolu Yakası) Şubemiz
Adres:Orhantepe Mahallesi Derya Sokak No:3 Kartal/İstanbul

Tel: (0216) 352 53 92-95
Tel: (0216) 352 53 95
Fax: (0216) 352 53 90

Melek TAŞÇI [ 05 Haziran 2011, 11:57 ]
Ben Yalovada ikibuçuk yıldan beri sözleşmesiz bir dairede kiracı olarak oturmaktayım.Bir hafta önce boya ve temizlik işlerimi yaptım.Bu sabah ev sahibi evi acil satıyorum diyerek,eve müşteri getirdi.Ne yapmam gerekiyor? Evi nezaman boşatltmam gerek? Bana yardımcı olurmusunuz?
Yardımlarınız için şimdide teşekkürler.
Ahmet Kan [ 02 Nisan 2010, 12:02 ]
Ev sahibi olmak mı zor, kiracı mı?Kira ile ilgili yapılan kanunlar çoğunlukla haklıyı değil sanki evi olmadığı için mağdurmuş gibi kiracıdan yana.Emlak vergilerine % 25 zam, lojmanlara %20 zam ama ev sahibi isen Üretici Fiyat endeksine göre zam.Niye?İşte öyle, işine gelirse.Yok dedesi için yok torunu için çıkartacakmış.Sözleşmen varsa, sözleşme bitmediği sürece çıkartamazsın.Ama kiracı sözleşme bitmeden çıkar gider, ne yapabilirsin(tabii kiracıyı bulabilirsen).Yorum yazan Mustafa Yılmaz'ın derdine bakın, çıkartabiliyor mu?Adamın herşeyi ortada ispatıda var.Yok efendim 1 ay içinde ihtar çekmemişsin.Ya haklının süresi olur mu Allah aşkına.Kanunlar kesinlikle kiracıdan yana.Bence ne kiracı, ne ev sahibi haklıdan yana olmalı.Ev sahiplerine önerim kanunlara güvenmeyin, sağlam işi olana(özellikle memura) ve de düzgün adama benzeyen birine, (3 kuruş az bile olsa) verin.Ve mutlaka depozito alın(gerçi krizde biraz zor, senedin de bir hükmü yok).

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Gayrimenkul Hukuku

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Ne Kadar Aylık Taksitlerle TOKİ'den Ev Alabilirsiniz ?

Tüm Anketler

TopluKonut.org sitede yer alan dış bağlantı linklerinden sorumluluk taşımamaktadır.TopluKonut.org © 2009-2016 Tüm hakları saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: