Son dakika haberi bulunmamaktadır.   İletişim  
TopluKonut.org
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı|

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

TOKİ Emekli Evlerini Kimler Alabilir ?

TOKİ'nin emeklliler için ilk etapta satışa sunduğu konutların başvuruları sona erdi. Peki , emekliler TOKİ evlerine nasıl sahip olabilecekler.

Kategori  Kategori : TOKİ Başvuru Şartları
Yorumlar  Yorum Sayısı : 3
Okunma  Okunma : 47172
Tarih  Tarih : 30 Aralık 2015, 20:16

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


TOKİ'nin emekliler için ilk etapta satışa sunduğu konutların başvuruları sona erdi.


PEKİ, EMEKLİLER TOKİ EVLERİNE NASIL SAHİP OLABİLECEKLER ?

TOKİ resmi web sitesi Toki.gov.tr'de Emeklilere özel sayfa açıp Emekli Talep projeleri için çok sorulan sorulara net cevaplar vererek vatandaşlarımızı aydınlattı.


* İşte TOKİ emekli evleri için sorulan o sorular ve TOKİ'nin cevaplarıHangi ilde emeklilere yönelik proje geliştirildiğini ve başvuru olduğunu nasıl öğrenebilirim?

TOKİ web sayfasındaki “Talep Satış Teslim” bölümünden tüm konut satışlarına ilişkin verilere ulaşabilirsiniz.
İstenilen her ilde emekliler tarafından konut alımı için başvuru yapılabilir mi?

TOKİ tarafından
emeklilere yönelik geliştirilen projelerde, ikamet ya da nüfusa kayıtlı olma şartı aranmaktadır. İlgili projelerin başvuru/satış duyurularında bu bilgiler detaylı olarak belirtilmektedir.
Sadece emeklilere yönelik geliştirilen projelerde hangi konut tipleri mevcuttur?


TOKİ tarafından emeklilere yönelik geliştirilen projelerde, alt gelir grubu 2+1 konutlar yer almaktadır. Bu projelerde yer alacak konutların tipleri ise projeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Zaten, başvurular öncesi ilan edilen başvuru duyurularında bu bilgiler detaylı olarak belirtilmektedir.Emeklilerin başvuru yapabilmesi için Emekli Derneklerine üye olması gerekir mi?

 
Hayır, gerekmez. Başvuru için Emekli Derneklerine üyelik mecburiyeti bulunmamaktadır.


Geliştirilen projelere emekli başvuruları nereye ve ne zaman yapılabilir?

 
Başvurular sadece ilgili banka şubelerine, başvuru duyurularında ilan edilen süreler içerisinde yapılabilmektedir.Başvuru esnasında hangi belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir?

Emeklilerin Sosyal Güvenlik Kurumundan alınmış emekli kimlik belgesini veya emekli olduğunu gösteren “Belgeyi” ibraz etmesi yeterlidir.


 
Emekli eşlerin her ikisi de ayrı ayrı başvuru yapabilir mi?


Hane halkı adına sadece bir başvuru yapılabilmektedir.


Yani emekli eşlerden sadece biri başvuruda bulunabilir.
Adıma kayıtlı hisseli bir apartman dairem / müstakil konutum (satın alma ya da miras yoluyla intikal etmiş konut) var. Bu benim başvuru yapmama engel mi?


Emekli kategorisinde başvuruda bulunan başvuru sahibinin, kendisine, eşine ve velayeti altındaki çocuklarına (18 yaşının altındaki çocuklar) ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli herhangi bir bağımsız bölümün veya müstakil bir konutunun olmaması gerekmektedir. Eşlerden biri üzerine dahi bağımsız bölüm / konut (hissesiz) bulunması halinde, eşlerden ikisi de başvuru yapamaz. Konutun eş ve velayet altındaki çocuklar dışında kalan 3. kişilerle hisseli olması halinde, eşlerden yalnızca biri başvuru yapabilir.Üzerimde tapuya kayıtlı hiçbir gayrimenkul yok ama yüklü miktarda param var? Nakit varlığım başvuru yapmaya engel teşkil eder mi?


 
Emekli kategorisinde başvuruda bulunan başvuru sahibinin, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarının aylık net gelirinin 3.200,-TL’yi geçmemesi şartı (herhangi bir sosyal güvencesinin olup olmadığına bakılmaksızın) aranmakta olup; kişilerin para veya benzeri taşınabilir varlıklarının olması başvuruya engel teşkil etmemektedir.
Vefat eden emeklilerin dul veya yetimleri, emekliler için geliştirilen projelere başvurabilir mi? Emeklilerin bizzat kendilerinin emekli kategorisi için başvuruda bulunması gerekmektedir. Ancak emeklinin vefat etmesi durumunda, vefat eden emeklinin yalnızca dul eşi başvuruda bulunabilir.Emekliler için satışa sunulan konutlarda belirli süreli ikamet zorunluluğu var mı?


TOKİ tarafından
satışa sunulan Alt Gelir Grubu Projelerinde; sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranmakta olup, alıcının kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilmektedir. (Konutlar kiraya verilemez.)

Alt Gelir Grubu Projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanların konutları borçları bitene kadar devredilememektedir. Orta Gelir Grubu Projelerinde, konutlarda ikâmet şartı aranmamakla birlikte, teslimden 1 yıl sonrasına kadar devir yasağı bulunmaktadır. (Konutlar kiraya verilebilir.) 

Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
Yazdırılabilir SayfaYazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 3 yorum yazılmıştır.

Fatma [ 01 Aralık 2017, 00:41 ]
4 5 senedir Istanbulda oturuyorum bankalara sordum defalarca öyle birşey Istanbul için yok dendi 444 lu başlayan tele cevap verilmiyor 30 yaşında oglumun evi var diye beni tokiden mahrum kiliyorlar ne bu ya ben emekliyim hiç evin yok oglumd az bakmak zorunda değil bana. Olumlu cevap verirseniz sevinirim pardon Suriyeli olsan bedava ev verilir keşke olabilseler Suriyeli olsam
Hava [ 25 Şubat 2017, 22:28 ]
Ben 6 yıldır istanbulda ikamet eden emekli bir bayanim devletin istanbulda kanuni sultan süleyman karşısındaki toki idare başkanlığında oradaki halkla ilişkiler görevlileri emeklilere istanbulda toki yok dedi bir sene ikamet eden hak kazanıyor niye deniyor şartlarinda ohalde onuda geçtim hem ihale yok proje yok belirgin bekleme süreside yok dediler. Peki biz neye dayanarak bekliycez hayalden başka birşey değil ozaman rüyamızda görürüz artık ev sahibi olmayi
mahmut [ 04 Şubat 2016, 00:14 ]
Ben bafrada kirada oturuyorum emekli değilim bizim çalışan olarak bir hak yokmu kirafamı sürünrcrz böyle giderse

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

TOKİ Başvuru Şartları

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Ne Kadar Aylık Taksitlerle TOKİ'den Ev Alabilirsiniz ?

Tüm Anketler

TopluKonut.org sitede yer alan dış bağlantı linklerinden sorumluluk taşımamaktadır.TopluKonut.org © 2009-2016 Tüm hakları saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: