Son dakika haberi bulunmamaktadır.   İletişim  
TopluKonut.org
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı|

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Satış Vaadi Sözleşmesine Dikkat !

Avukat Gökhan Karakaş uyarıyor : ''Ev Alma Hayaliniz Kabusa Dönüşmesin.''

Kategori  Kategori : Gayrimenkul Hukuku
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 6264
Tarih  Tarih : 27 Ekim 2014, 12:51

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Henüz inşaatı bitmemiş veya proje aşamasındaki konut projelerinden ev satın almak isteyen tüketiciler firma ile sözleşme yaparken dikkatli olmamaları halinde büyük zararlara girebiliyorlar.

Avukat Gökhan Karakaş inşaat firmalarından konut satın almayı düşünen vatandaşları ilgilendiren sorularımızı şöyle cevapladı.

-  Gökhan Bey, web sitemizin okurlarından çoğunlukla ''Bir konut projesinden daire satın almak istiyorum firma satış vaadi sözleşmesi yapmamız gerektiğini söyledi. Ne yapmalıyım ?'' tarzında sorular gelmekte bizlere GAYRIMENKUL SATIŞ VAADİ sözleşmesi hakkında bilgi verebilir misiniz ?Gayrımenkul satış vaadi sözleşmesi, bir gayrimenkulün satım sözleşmesinin yapılmasını isteme hakkı veren bir ön sözleşmedir.

Bir tasarruf işlemi değildir. Sözleşmenin taraflarına bir alacak hakkı vermektedir.Yani Sözleşmenin bir tarafı diğer tarafa ilgili taşınmazı satmayı vaad eder.Bir ön sözleşme niteliğinde olup gayrımenkulün vaad edildiği gibi satılmaması halinde sözleşme alacaklısına ifayı talep hakkı vermektedir.

-Peki Gökhan Bey, GAYRIMENKUL SATIŞ VAADİ sözleşmesi için bir geçerlilik şartı var mıdır ?

 Yasal mevzuatımıza göre Gayrımenkul Satış vaadi sözleşmelerinin noterlikçe resen düzenlenmesi gerekmektedir.Yani tüketici ile konut firmasının kendi araalrında yaptıkları satış vaadi sözleşmeleri geçersizdir yasal anlamda Gayrımenkul Satış Vaadi sözleşmesi niteliğinde değildir. Tüketicinin bu konuda çok dikkatli hareket etmesi gerekmekte aksi halde noterlikçe düzenlenmeyen bu tip sözleşmeler geçersiz olup ciddi mağduriyetler yaşatabilir.

- Gökhan Bey, sitemizin okuyucularından sıklıkla gelen bir soru da ''Tapusu düzenlenmemiş taşınmazlar için gayrımenkul satış vaadi sözleşmesi yapılıp yapılamayacağı'' hakkında. Bu konuda bizi aydınlatır mısınız ?


Çok önemli bir konuya değindiniz. Yargıtay 8. Hukuk Dairesi E.1996/9378 K.1997/4125 26.06.1997 tarihinde verdiği  bir kararıda  “tapusuz taşınmaz satış vaadi sözleşmesi, gerçek anlamda bir gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi değildir”demiştir.

 Bu sebeplerle tapusuz bir taşınmaza ilişkin olarak düzenlenen satış vaadi sözleşmesinin gerçek anlamda bir satış vaadi sözleşmesi olarak hukuken değerlendirilmesi söz konusu olamaz.

Bu gibi durumlarda tüketici ancak diğer genel hükümler çerçevesinde bir hak iddia edebilirler.

- Değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz Gökhan Bey, son olarak konut firmalarından konut almak isteyen okurlarımıza bir tavsiyede bulunmak ister misiniz ?


Rica ederim, Toplukonut.org olarak sizlerin vatandaşlarımızı bilgilendiren yayınlarınızdan ötürü öncelikli sizleri tebrik ederim. Ev sahibi olmak her aile için çok değerli bir talep ve istektir. Konut sahibi olmak hem sosyal hem de Anayasal bir haktır.

Çok değerli konut firmaları günümüzde cazip fırsatlar ile konut satışı yapmakta ancak tüekticinin özellikle konut satın almak istediği firmanın geçmişte yürüttüğü faaliyetlere,önceki projelerinden daire satın alan tüketicilerin memnuniyet oranına ve firmanın konut projesi ile ilgili olarak vaat ettiği özellikleri sözleşmede yasal olarak yer verip vermediğine bakması gerekir.


 Kredi kulllanarak veya çok uzun yıllar çalışarak biktirdiğiniz önemli bir meblağı vermeden önce sözleşme şartlarını mutlaka avukatınıza danışarak ve  onun bilgisine başvurarak ileride yaşanması olası olan hukuki tehlkelerden korunmanız mümkündür. Aksi halde çevremizde gördüğümüz birçok mağdurdan biri siz de olabilirisiniz. İşin başında temkinli olmakta ve bir hukukcuya başvurmakta büyük fayda var.

Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
Yazdırılabilir SayfaYazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Gayrimenkul Hukuku

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Ne Kadar Aylık Taksitlerle TOKİ'den Ev Alabilirsiniz ?

Tüm Anketler

TopluKonut.org sitede yer alan dış bağlantı linklerinden sorumluluk taşımamaktadır.TopluKonut.org © 2009-2016 Tüm hakları saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: