Son dakika haberi bulunmamaktadır.   İletişim  
TopluKonut.org
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı|

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Emlakçılara Kim ''Dur'' Diyecek ?

Sokaktan yüz kişiye emlakçıları sorsanız eminiz %90'ı emlakçılarla ilgili yaşadıkları kötü anıları anlatacaklardır. Peki gayrımenkul piyasasını tehlikeye atan emlakçılara kim dur diyecek ?

Kategori  Kategori : Konut
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 6816
Tarih  Tarih : 21 Mayıs 2014, 20:59

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


TopluKonut.org- Sokaktan yüz kişiye emlakçıları sorsanız eminiz %90'ı emlakçılarla ilgili yaşadıkları kötü anıları anlatacaklardır. Peki gayrımenkul piyasasını tehlikeye atan emlakçılara kim dur diyecek ?

ABD,Almanya ve İngilitere gibi gelişmiş ülkelerde ''Gayrımenkul danışmanı'' olarak görev yapan emlakçılar üniversite mezunu olup emlakçılık da yapabilmek için gerekli lisans ve ruhsata sahip kişilerden oluşuyor.

Bu ülkelerdeki emlakçılar satış ve kira konusunda aracı olacakları dairenin tüm teknik bilgilerine vakıf olup,odalardaki pencerelerin perde ölçülerini dahi müşterilere verebilmekteler. Ayrıca evin satın alınması ve tutulması sonrası elektirik,su ve doğalgaz bağlatma işlemleri ile de çoğu zaman kendileri uğraşıyorlar.

Peki Türkiye'de Durum Nasıl ?

Türkiye'de emlakçılık çoğunun ilkokul mezunu olduğu gayrımenkul hukuku hakkında zerre bilgisi olmayan herhangi bir şekilde meslek odası üyeliği bulunmayan merdiven altı dükkanlardan oluşuyor.

Çoğu emlakçı 5 - 6 m2'lik bir dükkan kiralayıp bir masa,iki sandalye ve bir adette bilgisayar ile insanların konut edinme haklarını engellemekteler. Teknolojinin gelişmesi ile beraber internet üzerinden emlak satış sitelerine çoğu zaman yanlış metrekare bilgisi, hatalı fiyat ve konum bilgileri ekleyip ilan veriyorlar. Bu yöntem çoğu emlakçının işlerini yaparken gösterecekleri emeğin büyük kısmını oluştuyor. Adeta ''Sazan avı'' gibi ağ attıp müşterilerin kendilerini aramlarını bekliyorlar.

Müşteriyi telefonda ikna edebildiklerinde ise tek yaptıkları dairenin kapısını anahtar ile açmak. Siz emlakçıya,'' Bina kaç senelik'' diye sorarsınız emlakçı çoğu kez,'' Bilmiyorum ev sahibine sorarız'' der. Siz,''Tapu fotokopisini inceleyebilir miyiz?'' dersiniz Emlakçı,'' Ya
daha sonra tapu evsahibinde ondan isteriz '' der. Siz ''Aidat ne kadar? Yönetici ile görüşebilir miyim bina yönetimi ve aidat borcu hakkında bilgi alayım'' dersiniz emlakçı,''Aidatı ev sahibne sorarız yöneticiyi tanımıyorum hatta ev sahibini de tanımıyorum bu evle başka emlakçı arkadaş ilgileniyor da ben de ev çabuk gitsin diye ilan verdim'' der.

Yani emlakçı size hiç bir konuda yeterli bir bilgi vermez. hatta maalesef bazı durumlarda çoğu kez yanlış ve hatalı bilgi de verir. İlanda ''15-20 senelik binada'' diye ilan verdiği dairenin daha sonra tapudaki incelemesinde 25-40 senelik olduğunu dahi görebilirsiniz.

Emlakçıların bilgi anlamında sizi tatmin etmemesinin yanında müşteriye verdikleri en büyük zarar ise kira veya satış rakamını ev sahinin söylediğinden çok daha fazlasını müşteriye söylemesidir.

Örneğin 250 Bin TL'ye satışa razı bir evsahibinin evini size 300 Bin TL'ye satıp hem komisyonunu hem de 50 bin tl'lik farkı cebe atmayı planlarlar.

Peki Emlakçılar Vergi Veriyor mu ?

On binlerce TL
'lik komisyonu cebe indiren emlakçılar tapu da evlerin bedelinin düşük gösterilmesi neticesinde devletimizin binlerce tl'lik vergi kaybına da neden oluyorlar.

Vatandaşlarımızın Anayasal hakkı olan ''Konut Edinme'' hakkı önündeki en büyük engel olan emlakçılar hakkında  ivedi olarak gerek yasama organı çıkartacağı yasa ile gerekse idari kurumlar yapacakları denetimler ile gerekli önlemleri almalıdır.

Aksi halde birçok vatandaş normalde vermesi gerekenden çok daha fazla bir meblağ ile ev kiralama yada satın alma işlemi yaptığı için hükümeti suçlamaya devam edecek. Emlakçılık sektörü yurtşındaki gibi bir yapıya büründüğünde kira ve konut bedelleri vatandaşa %10-%20 arasında indirimli gelecektir.

Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
Yazdırılabilir SayfaYazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Konut

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Ne Kadar Aylık Taksitlerle TOKİ'den Ev Alabilirsiniz ?

Tüm Anketler

TopluKonut.org sitede yer alan dış bağlantı linklerinden sorumluluk taşımamaktadır.TopluKonut.org © 2009-2016 Tüm hakları saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: