Son dakika haberi bulunmamaktadır.   İletişim  
TopluKonut.org
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı|

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Emlakçılara Dikkat !

Konut kredisi faizlerinin düşmesi ile hareketlenmesi gereken emlak sektöründe gözünü para hırsı bulayan bazı emlakçılar yüzünden sektör istediği atılımı yapamıyor.

Kategori  Kategori : Konut
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 6596
Tarih  Tarih : 13 Mayıs 2013, 14:53

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konut kredisi faizlerinin düşmesi ile hareketlenmesi gereken emlak sektöründe gözünü para hırsı bulayan bazı emlakçılar yüzünden sektör istediği atılımı yapamıyor.


PARA HIRSINA KAPILMIŞ EMLAKÇILAR KONUT SEKTÖRÜNÜN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL


banka konut kredi faizleri düştü malumunuz aynı zamanda yaz ayları da geldi yani 2. el konut satışlarının hızlanamsı gerekn bir dönemdeyiz.Ancak yurt dışındaki meslektaşlarına göre çok daha farklı bir yol izleyen eülkemiz emlaçıları kaliteli bir hizmet izlemekten ziyade çoğu zaman,''Kısa zamanda nasıl çok para kazanırım'' düşüncesi içersinde.

Mesela siz hiç bir emlak almak istediğinizde gittiğiniz bir emlakçıdan hiç evin her odasının ayrı ayrı kaç m2'olduğunu,binanın yaşını,binanın depreme uygunluk durumunu,dairenin pencerelerini uzunluğunu öğrenebildiniz mi ?

Çoğu emlakçı bu soruları sorduğunuzda size hep aynı cümleyi kurarlar,''Orası kolay öğreniriz''

Düşün kendisine Gayrimenkul danışmanı sıfatını uygun gören bu kişiler en basit konularda bile sizi bilgilendiremezler.

HİZMET YOK PARA İSTEME ÇOK


Emlakçıalrın konut satışlarında %3 alıcıdan ve %3 satıcıdan komsiyon alma hakları vardır.Yani 100 Bin TL'lik bir konut için 3 Bin TL satıcıdan 3 Bin TL alıcıdan alınabilir ama bakın uygulamada çoğu napıyor:

Ev sahibi konutun satmak için emlakçıya geldiğinde emlakçı şöyle der: '' Sizin ev için 100 Bin TL az,120 Bine satarız onu siz vekaletname verin bize aramızda da hemen sözleşme yapalım '' aklında 100 Bin Tl rakamı olan ev sahibi bir anda sevinir çünkü cebine net 120 Bin Tl girecektir kabul eder hemen.

Emlakçı daha sonra o evi 140 Bin TL'ye satışa çıkarır...20 Bin TL'yi kendine ayırma düşüncesi ile....Yani sonuç olarak esasında alıcı için 100 Bin TL ev+3 Bin TL emlakçı komisyonu = 113 Bin TL'ye mal olacak daire fiyatı bir anda 140 Bin TL'ye çıkar ve bu şekilde de dairenin satılması zorlaşır ve gecikir.

Emlakçı evin satışının gecikeceğini bilir ancak alması gereken komisyondan çok daha fazlasını kazanacağı için önemsemez.Özellikle düşen konut kredi faizlerini de kendisine koz olarak kullanır..

Kısacası sonuçta 2. el satışlarında piyasa durgun bir hal alır ev sahibi olmak isteyenler de daha çok ödeme yapmak durumunda kalırlar.

Tabi tüm bu sözlerimiz işini layıkıyla yapmayan emlakçılar için yoksa işini düzgün yapan ve kurallara uygun emlakçılar size katkı sağlayacaktır ondan emin olun.

TopluKonut.org
Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
Yazdırılabilir SayfaYazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Konut

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Ne Kadar Aylık Taksitlerle TOKİ'den Ev Alabilirsiniz ?

Tüm Anketler

TopluKonut.org sitede yer alan dış bağlantı linklerinden sorumluluk taşımamaktadır.TopluKonut.org © 2009-2016 Tüm hakları saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: